1 Mayıs Hazırlıkları Sürüyor

Antalya’da DİSK ve KESK’ten oluşan tertip komitesi miting için yasal izin aldı. Buna göre Antalyalı emekçiler, 1 Mayıs günü saat 12.00’de Köy Hizmetleri binası önünde toplanarak Tonguç ve Sigorta caddeleri üzerinden Pazartesi Pazarı alanına yürüyecekler.

Eskişehir’de halka çağrı

Emek Platformu Eskişehir Bileşenleri, düzenledikleri ortak basın toplantısıyla halkı 1 Mayıs’a çağırdı. Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TÜRMOB temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında konuşan Ali Paşa Şanlı, “Demokrasi ve insanca yaşanacak demokratik bir Türkiye için 1 Mayıs gösterisine katılalım. Bütün emekçileri sosyal güvenlik ve iş güvencesi taleplerimizi alanlarda birlikte haykırmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

İstanbul’da alanın genişletilmesi istendi

1 Mayıs kutlamaları için İstanbul’da oluşturulan Tertip Komitesi, Kadıköy’deki kutlama alanının genişletilmesini istedi. Tertip Komitesi’nde yer alan sendikacılar İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile görüşerek İskele Meydanı olarak belirlenen kutlama alanının Salıpazarı’na kadar genişletilmesini talep ettiler. Polis ise izin verilen alanın dışına çıkılmaması gerektiğini bildirdi.

Bursa’da Gökdere Bulvarı’nda

1 Mayıs Bursa’da, Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB ve BSMMMO tarafından Gökdere Bulvarı’nda kutlanacak. Zafer Atıcılar Parkı’nda saat 12.00’de toplanacak sendikalar, dernekler ve siyasi partiler buradan saat 13.00’de Gökdere Bulvarı’na yürüyecekler.

“İşsizliğe, yoksulluğa, özelleştirmelere karşı parasız sağlık, parasız eğitim, özgür ve demokratik 1 Mayıs için Gökdere Bulvarındayız” çağrısıyla çalışmalarını hızlandıran Tertip Komitesi, Bursa özelinde belediyelerde yaşanan işçi kıyımını ve Cargill’in fabrikasının kapatılması gibi talepleri 1 Mayıs’a taşıyacak.

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı, Eğitim Sen Şube Sekreteri Güney Özkılınç, körüklenen milliyetçilik nedeniyle 1 Mayıs’ın provokasyona açık olduğuna dikkat çekerek, birlik, mücadele ve dayanışmanın yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Özkılınç, bütün işçilerin ve emekçilerin kendi talepleri etrafında birleştiği bir 1 Mayıs için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

  • 1 Mayıs 2005 ile ilgili ayrıntılı haber ve bilgilere ulaşmak için tıklayınız