Kolombiya: Sendika Liderlerini İmha Planı

Kolombiya’nın en büyük sendika konfederasyonu CUT’tan yapılan açıklamaya göre, hükümetin paramiliter AUC örgütüyle yaptığı görüşme süreci sendikacılara dönük büyük bir katliam planlandığına işaret ediyor.

CUT liderlerine ulaşan bilgilere göre, bir katliam listesi oluşturulmuş ve katliam planı için uyuşturucu trafiğinin de bir parçası olan iki paramiliter grup görevlendirilmiş.

Katliam planını ilk adımı Rafael Cabarcas’ın öldürülmesi girişimi olmuş; bunu Sinaltraproal Sendikası Başkanı Duban Antonio Velez’in vurulması takip etmiş; bundan başka CUT’un yerel yöneticileri dahil pek çok sendika lideri ve insan hakları savunucusu da ölüm tehditleri almaya devam ediyor.

CUT adına uluslar arası topluma bu katliam planını duyuran CUT insan hakları departmanı başkanı Domingo Tovar Arrieta, bu planın baş hedefinin kendisi olduğunun bilindiğini ve “ne pahasına olursa olsun ortadan kaldırılacak kişi” ilan edildiğini de ekliyor. Her gün farklı kişilerce takip ve taciz edilen Arrieta’nın ailesi de ölüm tehditleri alıyor. Kolombiya’da sendikacı ve köylü liderlerine dönük katliam siyasetinin bir parçası da ailelerinin tehdit edilmesi, kaçırılması ve öldürülmesi.

Arrieta bu durumu devletin ve Uribe hükümetinin tüm yetkili kademelerine de bildirdiğini söylüyor.

Uluslar arası topluma seslenen Arrieta insan tüm hakları savunucularına, demokratik yönetimlere insan hakları mücadelesinde destek ve dayanışma için çağrıda bulunuyor. Mücadeleye ve yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini söyleyen Arrieta “Yalnız kalmamamız için desteğinize ihtiyacımız var” diyor.

“NİSYAN MAKİNESİ SUÇLULARIN TARİHİNİ SİLMEYE ÇALIŞIR, SOYKIRIMIN TARİHİNİ, KANLI BİR DEVRANI; KADINLARI, ERKEKLERİ, DÜŞLERİ VE UMUTLARI KATLEDEN DEVLET TERÖRÜNÜN TARİHİNİ…”

protestolarınızı göndermek için adresler:

Kolombiya Devlet Başkanı: Dr. Álvaro Uribe Vélez,
Cra. 8 No..7-26, Palacio de Nariño, Santa fe
de
Bogotá.
Fax: (+57 1) 566.20.71 E-mail: [email protected] ;

http://www.presidencia.gov.co
sayfanın altında bulunan ESCRIBALE AL PRESIDENTE linkine tıklayarak da e-mail gönderebilirsiniz.

Başkan Yardımcısı
Dr. Francisco Santos
E-mail:[email protected]

(laborstart.org’den sendika.org tarafından çevrilmiştir)