SEKA’nın kapatılması kararına onay!

Selüloz-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Adnan Uyar, SEKA`nın kapatılma isteminin reddedilmesini “üzücü“ bulduklarını, kapatma kararının siyasi irade tarafından kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Anadolu Ajansı`nın haberine göre, 27 Ocak`ta “yürütmeyi durdurma“ yolunda geçici bir karar alan mahkeme, Özelleştirme İdaresi`nden aldığı savunmanın ardından bugün aldığı kararla bu “yürütmeyi durdurma talebi“ni reddetmiş oldu.

“Siyasi irade kapatma kararını kaldırana kadar kavgamız büyüyerek devam edecektir“ diyen sendika başkanı Uyar, mahkeme kararının işçileri daha da kenetlendirdiğini söyledi.

Ankara 9. İdare Mahkemesi`nin kararını SEKA Genel Müdürlüğü`ne AKP Merkez İlçe Başkanı Necdet Eksen`in bildirdiğini duyduklarını ifade eden Uyar, “Karar bizim için üzücü bir olay, bizde hukuka siyasetin müdahalesi mi endişelerini uyandırdı“ dedi ve ekledi: “SEKA çalışanının mücadelesi hukukla değil, siyasi iradeyle. Karar lehimize de olsa, bu fabrikada üretim yapılana kadar mücadelemiz sürecektir. Bu karar, hepimizi daha da kenetlendirdi, bilinçlendirdi, birleştirdi. Siyasi irade kapatma kararını kaldırana kadar kavgamız büyüyerek devam edecektir.

Yapılması gereken neyse yapacağız, ödenmesi gereken bedel neyse ödeyeceğiz, ama SEKA`yı kurtaracağız. Onlara da, bize de hayırlı olsun.“ Uyar, sendikanın alacağı eylem paketini uygularken daha ciddi olacaklarını, sonuç işçinin lehine dönene kadar yapılması gerekeni yapacaklarını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, geçen günlerde konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, SEKA İzmit İşletmesi`nin özelleştirilmesinin mümkün olmadığını ve teknolojik ömrünü tamamladığını belirterek, işletmenin üzerinde kurulu arazinin İzmit Büyükşehir Belediyesi`ne devredileceğini söylemişti.

SEKA İzmit işletmesinde 10 memur, 98 sözleşmeli, 724 işçi olmak üzere toplam 832 kişi çalışıyor.

İzmit`te 1936 yılında kurulan SEKA İzmit işletmeleri, zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verilmişti ve bu karar 27 Ocak günü saat 1800 itibarıyla uygulanacaktı. Fabrikada eylemlerini sürdüren işçilerin yanı sıra pek çok sendika kapatma kararına karşı çıkıyordu.

Kaynak: www.sesonline.net