Mamak Belediyesi’nde Eylem

Mamak Belediyesinde 79 memur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullara sürgün edildi ve 14 işçi de işten çıkarıldı. Mamak Belediyesi çalışanı Tüm Bel-Sen üyeleri, grev yaparak “Başkan şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Susma haykır, işine sahip çık” ve “Burası Mamak, buradan çıkış yok” sloganlarıyla, Belediye Başkanı Gazi Şahin’i protesto ettiler. Eyleme DİSK/Genel-İş de destek verdi.

Tüm Bel-Sen Ankara 2 No’lu Şube Yöneticisi Satı Burunucu Çalı, çalışma mekanlarının adeta yarı açık cezaevlerine dönüştürüldüğünü söyledi. Çalı, “Turnikelerle kontrol ve kameralarla gözaltı süreci başladı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Gazi Üniversitesi’nden getirilen bir öğretim görevlisi ile işlerimizde norm kadro analizi yapıldı. 75 kontörlük toplu taşıma kartları 60 kontöre dönüştürüldü” diye konuştu. Gıda yardımı adı altında yılda bir çalışanlara yapılan gıda çeklerinin alındığını hatırlatan Çalı, sıranın giysi yardımına geldiğini söyleyerek, 6. yılında olan AK Parti’li belediye yönetiminin çalışanlarına yönelik hak gasplarını, tehditleri ve hakaretleri artırdığını söyledi.

Çalı, Ocak ayında Belediye Başkanı Şahin’in 70 geçici işçi aldığını bildirerek, “79 memurun okullara sürgünü ve 14 işçinin kıyımının, emek düşmanlığından başka bir açıklaması var mıdır? Bizlerin işiyle, ekmeğiyle oynarken, aslında ateşle oynadığının farkında mıdır?” diye konuştu.

Çalı tarafından yapılan açıklamanın ardından, belediye emekçileri “Aldırma gönül” adlı türküyü söylediler. Belediye bahçesinde halay çeken emekçiler, ardından Dikimevi’ne kadar yürüyerek bildiri dağıttılar.

Haber: Halkın Sesi TV.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur