İşçiler Limanları Sattırmayacak

Mersin
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Mersin Limanı’na inceleme heyeti gönderirken Liman-İş Sendikası’nda örgütlü yaklaşık 300 işçi Mersin Liman Müdürlüğü önünde bir araya gelerek özelleştirme çalışmalarını protesto ettiler. Limanların stratejik önemine karşın özelleştirilmeye çalışıldığını belirten Liman-İş Mersin Şube Başkanı Recep Özbey şöyle konuştu: ”Kâr eden limanların satılmasıyla TCDD’nin de tasfiye süreci başlatılacak. Limanlarımızı sattırmayacağız. Gerekirse çoluk çocuk limanlarımızdan ayrılmayacağız. AKP iktidarı 2005 yılını ‘limanları satma yılı’ ilan etti. Biz de 2005 yılını mücadele ve direniş yılı ilan ediyoruz. Yargıdan yedikleri onca tokada rağmen özelleştirme girişimlerinden vazgeçmeyenlere karşı limanlarımızı koruyacağız.”

”Limanlarımızı Çetelere Teslim Etmeyeceğiz” yazılı bir pankart taşıyan liman işçileri daha sonra sloganlarla Liman A Kapısı’na kadar yürüdüler.

Samsun
Samsun’da da, Liman İşletme Müdürlüğü önünde toplanan işçiler özelleştirme kararına tepki gösterdiler. Liman-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Haydar Özcan , burada yaptığı açıklamada, Samsun’da kâr eden kamu kurumlarının birer birer özelleştirildiğine dikkat çekti. Özcan, ”Samsun giderek bir emekli şehrine dönüşmektedir. Bundan en çok da esnaflarımız etkileniyor. Samsun halkının bu özelleştirmenin durdurulması için bize destek vermesini istiyoruz” dedi.

Haber: Cumhuriyet