IFCTU’dan İşçi Düşmanı İran Hükümetine Eleştiri

IFCTU İranlı yetkililere bir mektup göndererek, polisin sonradan yarattığı delillerle insan hakları savunucusu ve sendikacı Mahmut Salehi’nin yargılanmasını kınadı. Komala örgütü ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle Doğu Kürdistanlı bir çok insanın yargılandığı hatırlatılan mektupta, “bu gerekçesiyle bir çok insan hakları savunucu idam cezasına çarptırıldı” denildi. Açıklamada, “İranlı yetkililerin aldığı karar kabul edilemez” denildi.

IFCTU yetkilileri kendi örgütlerine bağlı gözlemcilerin de mahkemelere katılması talebinde bulundu. Bunun için İranlı yetkililerden vize isteyen sendikacılar, Salehi’nin 2004 yılında yazdığı iki yazıdan dolayı suçlandığını da hatırlattı. Nitekim, Salehi dün yapılan mahkemede bu yazıları kendisinin yazdığını kabul etmiş, yazıları ilgili yerlere kendisinin gönderdiğini söylemişti.

Mektupta, İran’da IFCTU’nın yaptığı çalışmaların da suç olarak kabul edildiği vurgulanarak, Sendika Konfederasyonu’nun İran’da yaptığı araştırmaların Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 87’inci anlaşmasına ters düşen uygulamaları yerinde görmek üzere yapıldığı ifade edildi. IFCTU mektubunda, yerel sendikal örgütlerin, uluslararası sendikal örgütlenmelerle ilişkilerinin engellenmesinin de yasa dışı olduğu kaydedildi.

MHA NEWS AGENCY