GDO’ya hayır!

Çakar, aralarında Tüketici Hakları Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası ile TÜKODER’in de yer aldığı GDO’ya Hayır Platformu’nun düzenlediği basın toplantısında, hazırlıkları süren Ulusal Biyogüvenlik Kanun taslağına tepki gösterdi.

Taslağın, Türkiye tarımının sosyo-ekonomik yapısı, biyolojik çeşitliliği, insan ve hayvan sağlığı, ekolojik geleceği ve hakları açısından önemli tehditler içerdiğini öne süren Çakar, insan ve hayvan sağlığının çok uluslu şirketlerin çıkarları uğruna riske edilemeyeceğini söyledi.

Çakar, taslakla GDO’lu tohumların ekimi de dahil olmak üzere, adeta serbestleşmenin hukuki zeminin hazırlandığını savundu.

Yaşananların sürpriz olmadığını ifade eden Çakar, taslağın hazırlandığı toplantılara GDO’ya Hayır Platformu’nun çağrılmadığını, buna karşın çeşitli firmaların temsilcilerinin toplantıların baş konuğu olarak ağırlandığını iddia etti. Çakar, şöyle konuştu:

”Biyoçeşitliliğimiz, tüm Avrupa kıtasının değerleri ile karşılaştırılamayacak ölçüde zengindir. Türkiye, dünyadaki GDO’lu ürün üretiminin yüzde 99’unu oluşturan soya, mısır, kolza ve pamukta, kendine yeter bir ülke olma kapasitesine sahiptir. Sözü edilen ürünlerdeki verim değerlerimiz, GDO’nun vaat ettiğinden daha yüksektir. Sürece karşı çıkmak ve GDO’ya Hayır demek, bu ülkede yaşayan herkesin görevidir.”
16 Şubat’ta Biyogüvenlik Komitesi’nin tekrar toplantıya çağrıldığına dikkati çeken Çakar, kendilerinin de davet edildikleri bu toplantıda, taslakta yer aldığı şekliyle Biyogüvenlik Kurulu üyeleri için, kurul öncesi ve sonrası mal varlıklarının beyan edilmesinin de yasa taslağına konulmasını talep edeceklerini belirtti.
Çakar ayrıca, GDO’ya Hayır kampanyası çerçevesinde toplanan 100 binin üzerindeki imzayı, bugün saat 13:30’da TBMM Dilekçe Komisyonu’na teslim edeceklerini kaydetti.

haber: aa/sesonline