Fransa’da öğrenciler hükümeti korkutuyor

Bir yandan hükümet Eğitim Bakanı François Fillon’un eğitim ile ilgili reform projesini bir an önce geçirmek isterken, diğer taraftan yüz binlerce öğrenci sokaklara dökülerek reform yasa projesinin tamamen geri çekilmesini istiyor. Bu amaçla yapılan eylemler aralıksız sürerken, 10 Şubat’ta Fransa genelinde 100 bin, 16 Şubat’ta ise sadece Paris’te yaklaşık 70 bin öğrenci bir araya geldi.

Sol kanat projeye karşı

Parlamentoda yürütülen tartışmalar ardından bir açıklama yapan Fillion, eğitimle ilgili reform projesinin hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini duyurdu. Bu acil prosedür Anayasa’nın 45. maddesine dayandırılıyor. Mart ayı sonuna kadar proje üzerindeki tartışmaları bitirmeyi amaçlayan hükümet, Sosyalist Parti Başkanı François Hollande tarafından eleştirildi. Sol kanat, 23 Mart’ta Senato’ya gelecek olan reform yasa projesi tasarısına karşı parlamenterin mücadeleye devam edeceğini de duyurdu.

Komünist Parti, projenin sorunları çözmekten çok ağırlaştırılacağını belirtirken, tasarıda bulunan 450 öneriden 124’ü kabul edilmiş durumda. Gösterilen tüm tepkilere karşın Fillon ise, aciliyetin doğal olduğunu ve böylece gelecek eğitim başlangıcında projede öngörülen bazı değişikliklerin hayata geçebileceğini savundu.

Bu arada hükümet öğrencilerin hareketliliğinin yaz öncesi yapılması beklenen AB anayasa referandumunu etkileyeceğinden endişeleniyor. Proje üzerine tartışmaların Mayıs ayına kadar uzaması riskine karşı, hükümet harekete geçti. Başbakan Jean-Pierre Raffarin’in AB Anayasa referandumu ile ilgili olası tarihi Mayıs ayı olarak belirlemesi bekleniyor. Referandumdan “hayır” çıkma riskini azaltmak için strateji değiştiren hükümet, bir an önce eğitimle ilgili reform projesini sonuçlandırmak istiyor.

Her Salı eylem

Hükümet öğrencileri ve ailelerini dikkate almadan Fillon projesini geçirmek için elini çabuk tutarken, Liseliler Koordinasyonu her Salı günü eylem yapma çağrısında bulundu. Bugün de Ulusal Parlamento önünde öğrenci sendikalarının çağrısı üzerine liseliler bir araya gelecek.

Bu arada Demokratik ve Bağımsız Liseliler Federasyonu (FIDL) ve Ulusal Liseliler Birliği (UNL), hükümetin reform projesini acilen geçirmesi üzerine, 8 Mart’ta Fransa genelinde yürüyüş çağrısında bulundu. Bugün Fransa’nın birçok yerinde tatile giren okullar 8 Mart’ta tekrar açılıyor.

Aralıksız eylemleri ile Fillon’a diploma reformunda geri adım attıran öğrenciler, proje tamamen geri çekilmeyene kadar eylemlerini durdurmayacakları uyarısında bulundular. Hükümetin 2005 yılı için eğitime ayırdığı bütçeyi, ortadan kaldırılan iş birimlerini ve eğitimde yapılmak istenen değişiklikleri protesto eden öğrenciler, hükümetin tarihi bir hata yaptığına dikkat çekiyor.

MHA NEWS AGENCY