Fransa’da 35 Saat Gerilimi

Fransa Ulusal Meclisi’nde bugün öğleden sonra gerilimli biri havada başlayan 35 saat tartışmaları Fransız partileri birbirine düşürdü. Sağcı hükümet temsilcileri projelerini “daha çok çalışmak isteyen daha çok kazansın” şeklinde sunarak 35 saatlik çalışma süresini değiştirmede ısrar ettiler.

UMP’nin projesini “dogmatik, ideolojik, sosyal ve siyasal bir karşılaşma” olarak değerlendiren Sosyalist Parti Grup Başkanı Jean-Marc Ayrault, “Bunun iş dünyası üzerindeki sonuçları felaket olur” uyarısında bulundu. Grup başkanı UMP ve zenginleri koruyan politikaları ile mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Projeyi sert bir şekilde eleştiren Sosyalist Parti Genel Sekreteri François Hollande ise “hükümet iki yüzlü ve yalanla bir karşılaşma düzenliyor” dedi. Hükümetin yasalarla oynayarak 35 saatlik çalışma süresini tamamen ortadan kaldırmak istediğini kaydeden Hollande, Fransızlara daha çok çalışıp daha çok kazanma yalanını da yutturmaya çalıştığını ifade etti.

Çalışanlar protesto edecek

François Hollande “Daha çok çalışmayacaklardır. Daha az kazanacaklardır. Çünkü bugün Fransa’da işsizlik var ve insanların fazla mesai ödemeleri bile yok” şeklinde konuştu.

Meclisteki komünist ve cumhuriyetçilerin grup Başkanı Alain Bocquet de reform önerisini Avrupa’nın liberal reformları olarak değerlendirdi.

Yeşiller milletvekili Martine Billard da dört UMP’li milletvekili tarafından meclise sunulan UMP’nin reform taslağını “sosyal haklara saldırı” şeklinde yorumladı.

Koalisyon ortağı UDF grup Başkanı Herve Morin ise reform taslağını yetersi bularak bunun “neredeyse hiçbir şey” getirmediğini iddia etti.

Hükümetteki UMP’nin Meclis Grup Başkanı Bernard Accoyer de reform taslağının ideolojik bir taslak olmadığını ileri sürerek bu değişiklik talebinin Fransız şirketlerine manevra alanı yaratacağını belirtti. Accoyer bunun Fransızların alım gücünü arttıracağını da savundu.

Meclisteki 35 saat tartışmalarının perşembe gününe kadar sürmesi ve 8 şubatta oylanması bekleniyor. Hükümet 35 saatlik çalışma süresini değiştirmekte ısrarlı görünüyor.

35 saatin kaldırılmasına karşı olan sendikalar da UMP’nin reform taslağını ve politikalarını protesto etmek için 5 şubatta sokaklara döküleceklerini açıklamışlardı.

MHA NEWS AGENCY