Eğitim-Sen- “Öğrenci affı deprem mağdurlarını da kapsamalı”

Dinçer, TBMM’de sırasıyla CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ve AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından bir açıklama yapan Dinçer, öğrenci affında gelinen noktadan geri adım atılmaması gerektiğini söyledi. Dinçer, ”Bu işin sürüncemede bırakılması ciddi sorunları beraberinde getirir. Çocuklarımıza eğitim hakkı tanıyan bu yasa biran önce çıkartılmalı” diye konuştu.

Öğrenci affının ”17 Ağustos depremi” dikkate alınarak 1999 yılından itibaren geçerli olması gerektiğini kaydeden Dinçer, Hükümet’in daha önce çeşitli nedenlerden dolayı aflarından yararlanamayan öğrencileri de kapsayacak şekilde bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Eğitim-Sen Başkanı Dinçer, 1980’den bu yana 9 kez öğrenci affı çıkartıldığını hatırlatarak, sınırlı bir şekilde çıkan bu aflardan yararlanamayan öğrencilerin de AK Parti’nin çalışmasıyla kapsam dahiline alınabileceğini ifade etti. Dinçer, AK Parti’nin anayasal açıdan ve eşitlik ilkesiyle konuyu ele aldığını dile getirdi.

Öğrenci affının ideolojik ve siyasi tartışmalardan uzak bir şekilde çıkartılması gerektiğini vurgulayan Dinçer, ”Bu işin daha da uzaması travmalara yol açacak. Bu arada akademik camianın hassasiyetleri de önemli. Onları da dikkate almak gerekir. Bu işi sürekli hale, alışkanlık haline getirmemek gerekiyor. Bu son olsun” diye konuştu.

aa