Dünya Yoksullukla Boğuşuyor

Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya’nın Dünya Bankası Gelişme Araştırma Grubu’nun verilerini baz alarak yaptığı araştırmaya göre, Türkiye 2004’te 30 OECD ülkesi içinde yüzde 9.6 büyüme hızıyla birinci olmasına karşın kişi başına 4 bin dolar düşen Milli Gelir ile satın alma gücü paritesine göre sonuncu sırada yer aldı.

Küreselleşen dünyada, insanların dünya gelirinden aldıkları paylarda çarpıklıkların giderek arttığı bildirildi. Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya , yazılı açıklamasında, küresel zenginlik listesinin, Dünya Bankası Gelişme Araştırma Grubu’nun verileri baz alınarak hesaplandığını belirterek hesaplamalarda dünya toplam nüfusunun 6 milyar, ortalama yıllık gelirin de 5 bin dolar kabul edildiğini kaydetti.

Türkiye’nin 2004 yılında 30 OECD ülkesi içinde yüzde 9.6 büyüme hızıyla birinci olmasına karşın, kişi başına 4 bin dolar düşen Milli Gelir ile satın alma gücü paritesine göre sonuncu sırada yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, şunları bildirdi: ”Dünya nüfusunun yarısı, dünyada gelirin yüzde 11.3’ü ile geçinirken dünya nüfusunun en üst yüzde 10’luk dilimi dünya gelirinin yüzde 51’i ile geçinmektedir. Dünya nüfusunun en üst yüzde 5’i dünya gelirinin yaklaşık yüzde 34’ünü ve en üst yüzde 1’i ise yüzde 10’unu almaktadır. Türkiye’de aylık geliri 100 YTL (100 milyon lira) olan bir kişi dünyada yaşayan insanların yarısından daha zengin olmaktadır.”

Prof. Dr. Kaya, Türkiye’de aylık geliri 900 milyon olan bir mühendis, polis veya öğretmenin de dünyada en zengin yüzde 13.8’lik dilimde yer aldığına işaret ederek bu kişilerin 5 milyar 173 milyon insandan daha zengin duruma yükseldiğini belirtti.

Aylık geliri 2.2 milyar olan bir profesör veya valinin dünyada en zengin yüzde 11.4’lük dilimde yer alıp 5 milyar 349 milyon kişinin üstüne çıktığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, yine aylık geliri 3 milyar olan bir bürokrat veya üst düzey yöneticinin de dünyada en zengin yüzde 10’luk dilimde yer alıp 5 milyar 398 milyon kişiden daha zengin olduğunu kaydetti.

En çok kadın ve çocuklar mağdur

Prof. Dr. Kaya, hızla kalabalıklaşan ve küreselleşen dünyadaki çarpıklıklardan dolayı günde 1 dolardan az gelirle 1.3 milyar insan ve 2 dolardan az gelirle 3 milyar insanın yaşam savaşı verdiğini belirterek günde 1 dolardan az gelirle geçinmek zorunda kalanların yüzde 70’inin kadın ve çocuk olduğunu bildirdi.

Türkiye’de Yoksulluk sınırı 1 milyon 483 bin YTL

Türk-İş’e bağlı Türk Harb-İş Sendikası, ocak ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 520.66 YTL, yoksulluk sınırını ise 1.483.76 YTL olarak hesapladı. Türk Harb-İş Sendikal Politikalar Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan asgari geçim haddi ile açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının ocak ayı sonuçları açıklandı. Buna göre; dört kişilik bir ailenin asgari mutfak giderlerini kapsayan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kalori miktarı dikkate alınarak belirlenen asgari gıda harcaması (açlık sınırı) ocak ayında 520.66 YTL oldu. Çalışan kişi ile çalışmayan eş ve 6-15 yaş grubundaki çocuk için 2800 olan günlük kalori gereksinimini karşılamak amacıyla kişi başına aylık 134.99 YTL’lik, 0-6 yaş grubundaki çocuğun alması gereken 2400 kalori için de aylık asgari 115.70 YTL’lik gıda harcaması yapılması gerektiği hesaplandı.

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur