DİSK Tekstil Sendikası da Grup Toplu Sözleşmesini İmzaladı

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 1 Eylül 2004-31 Mart 2007 tarihleri arasında geçerli olacak toplu iş sözleşmesiyle, işçi ücretlerine her 6 ayda, yüzde 6 oranında zam yapılacak.

Toplu iş sözleşmesinde eski işçilerin kazanılmış 4 ikramiye hakkı korunurken, işe yeni başlayacaklar için yılda 2.5 ikramiye ödenmesi kararlaştırıldı. Ödeme şeklinde yapılan değişiklikle, eski işçilere her ay 10 günlük ücretleri tutarında, yeni işçilere ise her ay 6 günlük ücretleri tutarında ikramiye ödenecek.

Toplu iş sözleşmesiyle, sosyal yardımlar da değişen oranlarda artırıldı.

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile yürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Tekstil İşçileri Sendikası, bugünden itibaren, başta Bossa Türkiye A.Ş’ye bağlı Bossa 1, Bossa 2, Bossa 4 ve Bossa 5 işyerleri olmak üzere, 8 işyerinde greve çıkma kararı almıştı. Grev kararı yaklaşık 5 bin işçiyi kapsıyordu. Anlaşma sağlanması üzerine, grev kararı askıya alındı.

İmzalanan sözleşmede, TEKSİF Sendikası ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında daha önce bağıtlanan toplu iş sözleşmesi maddeleri belirleyici oldu.

aa