Chavez’den Yeni Bir Hamle Daha

Hugo Chavez’in isteğiyle uluslararası yabancı tekellerle yapılan bütün anlaşmalar gözden geçirilerek bu şirketlerin ülkeye maksimum faydayı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek. Ülkedeki madencilik sektöründe ABD, Kanada, Fransa, İsviçre merkezli çeşitli yabancı tekeller faaliyet gösteriyor. Gözden geçirme süreci altın, alüminyum ve demir cevheri üretimini kapsayacak. Bilindiği gibi Chavez iktidara geldiğinden beri ekonomide kamu ağırlığını artırıyor.

Chavez bu son hamlesinin öncesinde Toprak Reformu çalışmalarına da başlamıştı, aynı zamanda Chavez telekom sektöründe kamuya ait olacak ve yabancı tekellerle mücadele edecek yeni bir şirket kurmak üzere.Chavez sık sık yaptığı açıklamalarda ülkede gerçekleştirilen reformların ülkenin en fakir insanlarının yaşam kalitesi seviyelerinin arttırılması uğruna yapıldığını belirtiyor.

Venezuella Sanayi Bakanı Victor Alvarez, yaptığı açıklamada madencilik sektöründe gerçekleştirilen reformların amacının ülkedeki doğal kaynakların ülkenin gelişimi doğrultusunda kullanılmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Alvarez bu doğrultuda yabancı şirketlerle yapılan bütün anlaşmaların tekrar gözden geçirileceğini, çeşitli denetimler yapılacağını vurguluyor.

Mineral zengini olan Venezuella bu açıklama öncesinde ülkede bulunan yabancı şirketlerle önceden imzalanan kontratların geçerli olduğunu açıklamıştı. Fakat Bolivarcı Devrim sürecinde Chavez ülkenin kendi sanayi altyapısını kurmasını ve bir an önce yabancı tekellerin denetiminden çıkmasını amaçlıyor. Sanayi Bakanı Alvarez bunu yapmadıkları takdirde gelişmiş ülkelere hammadde sağlayan köle olmaya devam edeceklerini ve hiçbir zaman kendi üretici kapasitelerini ülke için harekete geçiremeyeceklerini belirtiyor.

Haber Alıntı: Sol Haber/ www.solhaber.net