Ankara- Sözleşmeli EGO Şoförleri Haklarını Arıyor

Ankara’da Büyükşehir Belediyesi’nce verilen ulaşım hizmeti sadece yapılan zamlarla değil bu hizmet kolunda çalıştırılan işçilere karşı gerçekleştirilen hak gaspları ile de gündemde.

Yaklaşık 7 yıldır EGO’da asgari ücret karşılığı çalıştırılan ve kadrolu personelle ücret başta olmak üzere pek çok noktada farklı tutulan sözleşmeli personel yasal haklarını kullanarak Belediye İş Sendikası’nda örgütlendi.Bu gelişme sonrası bir ay önce 160 sözleşmeli şoför işten çıkartıldı.

“7 yıldır kadro vaadiyle günde en az 10 saat, aylık 420 milyona çalıştırılıyoruz” diyen belediye işçileri; örgütlenme haklarını kullandıkları için işten çıkartılmalarının ve bu nedenle aksayan ulaşım hizmetinin sorumlusunun Büyükşehir Belediyesi ve tabi Melih Gökçek olduğunu belirterek ; kamuoyunu bu doğrultuda bilgilendirmek üzere harekete geçti.

İlk olarak yasal haklarını kullanarak “işe dönüş davası” açan emekçiler, kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına başlayarak bu akşam Güven Park otobüs duraklarında toplu olarak bildiri dağıtımı gerçekleştirdiler.

Sözleşmeli EGO Şoförleri imzalı bildirilerinde “işçi çıkarmalarının durdurulması, atılan işçilerin geri alınması, sözleşmeli personele kadro verilmesi,yasal bir hak olan sendikal örgütlenme hakkının tanınması, eşit işe eşit ücret verilmesi” taleplerini dile getirdiler.

Ankara Emek Çalışmaları Merkezinin görüştüğü sözleşmeli şoförler yasal haklarını kullanarak hem işe dönüş hem de geriye dönük kazanılmış haklarının ödenmesi için hukuki başvuruda bulunduklarını, bundan sonra aynı işi yaptıkları kadrolu personelle aynı ücreti almak istediklerini belirtip, başladıkları mücadelelerine kazanana kadar devam edeceklerini ifade ettiler.

İşçi Bülteni – Ankara