Gözaltına alınan JES direnişçileri serbest

JES direnişinin sürdüğü Hacıbektaşlı Mahallesi’ne gelen jandarma ekipleri, doğayı savunmak için kurulan sergiyi ve yola gerilen üzümleri dağıttı, jandarma saldırısı sonrası gözaltına alınan 40 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Gözaltına alınan JES direnişçileri serbest

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde ÇED sürecine başvurmadan başlatılan Jeotermal Enerji Santrali (JES) için direniş sürüyor. CHP Manisa milletvekilleri Bekir Başevirgen ile Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da direnişe destek verdi.

Bu sabah saatlerinde nöbet alanına gelen jandarma ekipleri yola serilen üzümleri ve sergi alanını dağıttı. Saldırı sırasında jandarma ekiplerinin kimyasal gaz kullandı. Fenalaşan Başevirgen Salihli Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Saldırı sırasında 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Salihli Çevre Derneği Başkanı, Halkevleri Hukuk Dairesi avukatlarından Seçil Ege, bacağından yaralandı. Jandarma ekipleri Ege’nin avukat olduğunu öğrenince gözaltı aracından indirmeye çalıştı.

Jandarma telefonu kırmayı tartıştı

Saldırı sırasında jandarma görüntülerin kamuoyuna yansımasını engellemek için o esnada yaşananları telefonu ile kaydeden bir direnişçiyi de gözaltına aldı. Telefona bir süre el koyan jandarma görüntüleri yok etmek için telefonu kırmayı da tartıştı, telefon bu esnada kayıttaydı.

Gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı

Halkevleri Hukuk Dairesi twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre JES’e direndikleri için gözaltına alınan 40 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

JES DİRENİŞİNE SALDIRAN JANDARMADAN ‘GİZLİLİK’ DERSİ: “BU TELEFONDA ÇOK GÖRÜNTÜ VAR, KIRALIM”

Sendika.Org/Manisa