TGS’den SETA hakkında savcılığa suç duyurusu

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) SETA'nın fişleme raporu hakkında suç duyurusunda bulundu

TGS’den SETA hakkında savcılığa suç duyurusu

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SETA) “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlığıyla yayımladığı fişleme raporuna yönelik tepkiler sürüyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) SETA’nın fişleme raporu hakkında İstanbul Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

DW Türkçe’nin haberine göre, TGS dilekçede SETA’nın, İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker imzalı “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” raporuyla “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu” ile “Kişisel verilerin kaydedilmesi” suçlarını işlediğini belirtti. TGS üyeleri suç duyurusunda, “Öz bir ifadeyle haberler bağlamından koparılarak cımbızlama usulü ile seçilmiştir. Bu cımbızlama seçimler ile ‘hükümet karşıtı söylemlerde bulunulduğu’, ‘algı yaratıldığı’ şeklinde ithamlarda bulunulmuştur. Öte yandan kişisel algı ve idelolojik bakış üzerinden yapılan analizler bilimsel gerçekmiş gibi savunulmuştur” ifadelerine yer verdi.

“Gazetecileri kriminalize etmek istediler”

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş adliye önünde yaptığı açıklamada, “Rapor dedikleri şeydeki suçlamalarla saygın medya kuruluşlarını ve işini layıkıyla yapan gazetecileri kriminalize etmek istediler. Ama başaramayacaklar. Gerçek haber bu topluma ulaşacak” dedi.

DİSK BASIN-İŞ’TEN SETA’YA: “GAZETECİLER, SİZLERE PABUÇ BIRAKMAZ!”

Sendika.Org