Rabia Kaçmaz davası: ‘Kıskançlık’ bahanesiyle haksız tahrik indirimi alınmaya çalışılıyor

Avcılar'da 5 ay önce kendisinden ayrılmak isteyen kız arkadaşı Rabia Kaçmaz'ın boğazını falçatayla keserek, tecavüz etmeye çalışan, ardından öldüğünü düşünerek göl kenarına bırakan ve üzerinden arabayla geçen Emre Çiçek hakim karşısına çıktı. Davanın avukatlarından Şen, "'Kıskançlık’ bahanesiyle haksız tahrik indirimi alınmaya çalışılıyor" dedi

Rabia Kaçmaz davası: ‘Kıskançlık’ bahanesiyle haksız tahrik indirimi alınmaya çalışılıyor

Avcılar’da 5 ay önce kendisinden ayrılmak isteyen kız arkadaşı Rabia Kaçmaz’ın boğazını falçatayla keserek, tecavüz etmeye çalışan, ardından öldüğünü düşünerek göl kenarına bırakan ve üzerinden arabayla geçen Emre Çiçek hakim karşısına çıktı.

Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Emre Çiçek, “Maalesef kendisini hala çok seviyorum. Lanet olsun. Onu kıskanıyordum” dedi.

Avukatlarının elini tutarak ifade veren Rabia Kaçmaz, Emre Çiçek’in “Sana sürprizim var” diyerek işyerine götürdüğünü, elini ayaklarını bağladığını, falçata ve bıçakla kendisini kestiğini belirterek, “Emre, ‘seni buraya cezalandırmak için getirdim, buradan çıkamayacaksın’ dedi. Baltanın arkasıyla karnıma vurdu ve ‘seni burada parçalardım ancak zamanım yok’ dedi. Orada sadece ölmek istedim. Sesim bu olay nedeniyle kısıldı ve şu anda kısık sesle konuşmak zorundayım. Halen tedavilerim devam ediyor. Kendisi benim paramı gasp etti. Şikayetçiyim” dedi.

Rabia Kaçmaz ifade verdiği sırada salondan sanık Emre Çiçek çıkarıldı. Uğradığı olay nedeniyle sesinin kısık olduğunu söyleyen Rabia Kaçmaz yaşadığı saldırıyı detaylarıyla anlattı. Rabia Kaçmaz’ın adli tıp kurumuna sevk edilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

2 sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’ne yazı yazılarak, sanık Emre Çiçek’in psikiyatri bölümünde tedavisine ilişkin belgelerin istenilmesine karar veren mahkeme heyeti, müşteki Rabia Kaçmaz’ın beyanları doğrultusunda her iki sanık hakkında ‘Hürriyeti kısıtlama” ve müştekini iddiaları bakımından savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Müşteki Rabia Kaçmaz’ın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı’na sevk edilerek cinsel istismar iddiası ve diğer olgular bakımından rapor alınmasını kararlaştırıldı.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, davayı 17 Ekim’e erteledi.

Davanın ardından açıklama

Duruşmanın ardından Sendika.Org’a konuşan Avukat Diren Cevahir Şen, davada yaşananları ayrıntılı olarak anlatarak Rabia Kaçmaz’ın sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti. Şen sözlerinin devamında şunları kaydetti:

Bu davada ‘Kıskanç biriyim’ denilerek haksız tahrik indirimi alınmaya çalışılıyor. Çünkü Emre Çiçek duruşma sırasında ‘o benim namusum’ dedi ve defalarca kıskançlığını beyan etti. Sanık canavarca biçimde planlayarak bu katliamı yapmış. Cinayet teşebbüdür bu, Rabia şans eseri hayatta kalmıştır. Sanık Çiçek, Rabia’nın öldüğünü düşünerek bırakıp gitmiş. Diğer sanık Kıldır ise yalnızca ‘suçu bildirmeme’ suçundan yargılanıyor ancak Rabia’nın beyanında da belirtildiği gibi o da sanık Çiçek’e yardım eden kişi. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

İddianame

İddianamede Avcılar’da 5 Şubat 2019 tarihinde meydana geldiği belirtiliyor. Adli Tıp Kurumu hazırladığı raporunda, Rabia Kaçmaz’ın hayati tehlike geçirdiğinin saptandığını, vücudunun birçok bölge ve noktasında çok sayıda kesici alet yarası olduğunu belirtti. İddianamede Emre Çiçek’in “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs” ve “Nitelikli cinsel saldırı” suçlarından 23 yıldan 30 yıla, Yunus Kıldır’ın ise “Suçu bildirmeme” suçundan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Sendika.Org