Meryem K, boşanma direnişinin 2. gününde: “Bağladıkları 300 TL’lik nafaka ile çocuklarımla beni kaldırıp sokağa atıyorlar”

Meryem K, boşanma direnişinin 2. gününde Adana Adliyesi önünden seslendi: "Bana bağladıkları 300 TL'lik nafaka ile çocuklarımla beni kaldırıp sokağa atıyorlar"

Meryem K, boşanma direnişinin 2. gününde: “Bağladıkları 300 TL’lik nafaka ile çocuklarımla beni kaldırıp sokağa atıyorlar”

Adana’da, şiddet gördüğü eşinden mahkemelerin ret kararları yüzünden boşanamayan Meryem K, elinde taşıdığı “Boşanmak istiyorum” yazılı dövizle dün (8 Temmuz) Adana Adliyesi önünde eyleme başladı.

Meryem K’ye direnişinin 2. gününde üyesi olduğu Mor Dayanışma’dan kadınlar da destek verdi. Meryem K, yaptığı açıklamada, boşanma talebini bir kez daha dile getirerek, kendisine verilen nafaka miktarına isyan etti:

Sevmediğim için boşanamaz mıyım? Sevmiyorum, istemiyorum. Yargıtay’da da aynısını söyledim. Buradaki karar veren hakime sesleniyorum. Bana bağladığı 300 TL’lik nafakayı sadece bir ay kendisi alsın bakalım nasıl geçinecek? Çocuğunun masrafını, evinin kirasını, elektriğini, suyunu bu parayla nasıl ödeyecek? Benim çalışarak aldığım evde o adam oturuyor, kira bile ödemiyor. Bana bağladıkları 300 TL’lik nafaka ile çocuklarımla beni kaldırıp sokağa atıyorlar. Dünya kadar kadın ölüyor, haksızlık bu. Beni katil mi edecekler. Ya ben bu adamı öldüreceğim ya da burada üstüme benzin döküp adliyenin önünde kendimi öldüreceğim. O adamın elinden ölmek istemiyorum.

Mor Dayanışma: Tüm kadınları Meryem’in mücadelesine ses vermeye çağırıyoruz

Mor Dayanışma’da Meryem K, için yaptığı yazılı açıklamada yaşanılan sürece dikkat çekerek tüm kadınları dayanışmaya çağırdı:

Mor Dayanışma üyesi olan Meryem Yılmaz Karalök, 5 yıldır boşanmak için mücadele veriyor. 17 yıldır şiddete, tehdite, zor kullanmaya maruz bırakılan Meryem Yılmaz Karalök’ün boşanabilmesi için ölmesi mi gerekiyor?  5 yıldır panik putonuyla, tedbir kararlarıyla yaşayamak zorunda bırakılan, kadın sığınma evinde kalan, can güvenliği tehlikede olduğu için evinden dahi çıkamayan bir kadının boşanmak için daha ne kadar kanıta ihtiyacı olabilir? Çıkarılan yasalar ve mevcut uygulamalar kadınları korumuyor! Yargı kadınlara gerçek adaleti sağlayamıyor. Adana’da yaşayan kadınlar olarak Meryem Yılmaz Karalök için Adana Adliyesi önünde süresiz eylem başlattık. Tüm kadınları Meryem’in mücadelesine ses vermeye, dayanışmaya çağırıyoruz. Erkek adalet değil gerçek adaleti sağlayana kadar mücadele edeceğiz.

ŞİDDET GÖRDÜĞÜ EŞİNDEN BOŞANMAK İSTİYOR, HAKİM “AFFETMİŞSİN” DİYE GERİ ÇEVİRİYOR

Sendika.Org