Libya’da Hafter güçleri göçmen merkezini vurdu: En az 44 ölü

Libya’nın Tacura bölgesindeki göçmen merkezine Halife Hafter’e bağlı savaş uçaklarının düzenlediği saldırıda en az 44 kişi hayatını kaybetti. BM, merkezin tam koordinatlarının taraflara önceden verilmiş olduğunu ve bu saldırının “savaş suçu” teşkil edebileceğini açıkladı

Libya’da Hafter güçleri göçmen merkezini vurdu: En az 44 ölü

Libya’da General Halife Hafter’e bağlı savaş uçakları, başkent Trablus’un doğusunda göçmenlerin bulunduğu barınma merkezine hava saldırısı düzenledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliği’nden yapılan yazılı açıklamada, başkentin doğusundaki Tacura kentinde yer alan göçmen merkezine düzenlenen hava saldırısında 44 kişinin hayatını kaybettiği, 130’dan fazla kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, 600’den fazla göçmene ev sahipliği yapan merkezin ikinci kez hedef alındığı aktarıldı.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, “uluslararası kanun ve en basit insani normlara aykırı bu operasyonun emrini veren, gerçekleştirilen ve bu operasyona silah sağlayanların” uygun cezaya çarptırılması çağrısı yaptı.

Açıklamada Selame’nin şu sözlerine yer verildi:

Perişan vaziyetleriyle bu barınakta bulunmak zorunda kalan insanları baskına uğratır gibi hedef alan bu saldırı bir savaş suçu niteliği taşıyabilir.

BM: “Koordinatları verilmişti”

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, göçmen merkezinin tam koordinatlarının taraflara önceden verilmiş olduğunu belirterek, Genel Sekreter Antonio Guterres’in bu ‘‘çirkin’’ saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını söyledi.

Saldırıya ilişkin bağımsız soruşturma çağrısı yaptığını da aktaran Dujarric, tarafların uluslararası insani hukuka uymaları gerektiğini vurguladı.

“Savaş suçu teşkil edebilir”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet de yaptığı yazılı açıklamada, “Tacura Gözaltı Merkezi’ne dün gece düzenlenen bir hava saldırısı sonucu vuruldukları bildirilen düzinelerce göçmenle mültecinin ölümü ve yaralanmasından şoke oldum” ifadesini kullandı.

Göçmen merkezinin koordinatlarının ve burada sivillerin barındığı bilgisinin çatışan taraflara iletildiğinin altını çizen Bachelet, “Bu gerçek, saldırının kesin koşullara bağlı olarak bir savaş suçu anlamına gelebileceğini göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Sendika.Org