Kuzey Kıbrıs’ta patlama ve yangın: “S-200 füzesinin bir parçası bölgeye düştü ve tahribat yarattı”

Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa ve Girne arasındaki Taşkent köyü yakınlarına düşen bir cisim sonrası patlama sesleri duyuldu. Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar, düşen cismin S-200 füzesinin bir parçası olduğunu açıkladı

Kuzey Kıbrıs’ta patlama ve yangın: “S-200 füzesinin bir parçası bölgeye düştü ve tahribat yarattı”

Kuzey Kıbrıs’ın Taşkent köyü bölgesinde gece saatlerinde büyük patlamalar ve beraberinde yangın meydana geldi. Bölgeden gelen ilk bilgiler Rus S-200 füzesi düştüğü ve söz konusu füzenin dün gece İsrailin saldırılarına karşı koyan Suriye hava savunması tarafından ateşlendiği yönündeydi. Kuzey Kıbrıslı yetkililerden bunu doğrulayan bir açıklama geldi.

İSRAİL’DEN SURİYE’YE FÜZE SALDIRILARI: EN AZ 4 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine göre, Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) Tuğgeneral Tevfik Algan’la basına açıklama yaptı.

Tatar, düşen cismin İsrail ile Suriye arasındaki gerginlik sırasında Şam yönetiminin kontrolündeki füze savunma sisteminden ateşlenerek yanlışlıkla Ada’ya düştüğünün sanıldığını belirtti ve “S-200 füzesinin bir parçası Taşkent Güngör arasındaki bölgeye düştü ve tahribat yarattı” dedi.

Olayın detaylarının Genelkurmay Başkanlığı’na iletildiğini ve konunun incelendiğini vurgulayan Tatar, “Ankara’da yapılan incelemeler ve KTBK ile GKK komutanlarının bize verdiği bilgilere göre, bu olay, kesin olmamakla birlikte, İsrail ve Suriye arasında artan gerginlik ve çatışma üzerine Suriye’nin füze sisteminin ateşlenmesiyle aksilik ve kaza sonucu raydan çıkması ve buralara intikal etmesiyle meydana gelmiştir” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa ve Girne arasındaki Taşkent köyü yakınlarında dün gece saatlerinde büyük patlamalar ve beraberinde yangın meydana geldi.

Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada, “Bu akşam meydana gelen patlamaların sebebi cephanelik veya bize ait bir helikopter ve benzeri bir hava aracı değildir. Olay yerinde asker, polis ve itfaiye inceleme yapıyor” bilgisini verdi.

DHA’nın haberine göre, patlamalar ve yangın sonrası olay yerine giden Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, buradaki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “İlk bulgular patlamaya neden olan cismin niteliğinin ya patlayıcı taşıyan bir hava aracı ya da doğrudan doğruya bir patlayıcı (füze) olduğuna işaret etmektedir. Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bugün yaptığı paylaşımda “Yapılan incelemelerde Temmuz 2018’de Türkiye’de Gaziantep’e düşen S-200 tipi Rus yapımı füze üzerinde yazan ifadeler ile dün akşam ülkemize düşen füze üzerinde yazan ifadeler aynı” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’dan açıklama

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da olay yerinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanı Akıncı patlama ile ilgili, “Büyük bir parça üzerinde yapılan inceleme büyük ihtimal füze olabileceğini gösteriyor. Görgü şahitleri havada patladığını söylediler. Tek tesellimiz meskûn mahale düşmemesi. Son derece önemli bir hadise. Komutanlarla konuştuk, ülke dışından gelen bir cisim bilgisi var. Gün ışıyınca daha iyi anlayacağız. Bu hadise barış ve huzurun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Bir gazetecinin, ‘bulunan parçaların üzerinde Rusça yazıların olduğu’ yönündeki sorusuna da Akıncı “Öyle ibareler olduğu söyleniyor. Bölgede her tür silahlı araç gereç mevcut, Rusya’nın da Amerika’nın da araç gereçleri var. Eğer bir füzeyse, Rus füzelerinden biri olabilir. Ama net olarak tespit yapılsın, yetkililerimiz bizi aydınlatsın ki biz de daha net bilgi verebilelim” cevabını verdi.

Akıncı ve Özersay’ın yanı sıra Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ile Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de olay yerinde incelemelerde bulundu.

Görgü tanıkları ise düşen bir cisim gördüklerini, ardından birkaç patlama sesi duyduklarını ve alevlerin yükseldiğini anlattı. Olay yerinde üç adet farklı büyüklükte, neye ait olduğu bilinmeyen siyah parçalar bulundu. Ayrıca bir uçak motoruna ait olduğu ileri sürülen yuvarlak bir parça da görüntülendi.

Bölgedeki bazı evler boşaltıldı

Kuzey Kıbrıs’ın Taşkent bölgesine düşen cisimden kopan bir parçanın da Dikmen’e düştüğü belirlendi. Polis, parçanın patlamamış bomba olabileceği düşüncesiyle bölgedeki bazı evleri boşalttı. Olayla ilgili olarak Türkiye’den uzman bir ekibin de geleceği belirtildi.

“Bu bir kaza, tekrarı beklenmiyor” 

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Taşkent’e düşen parça ile ilgili sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “Parçalar üzerindeki yazılar ve diğer emareler kısa süre sonra tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olacak niteliktedir. Herhangi bir can kaybı veya yaralı yoktur. İtfaiyemizin çalışmasıyla yangın kontrol altına alınmıştır. Memleketimize ve Halkımıza büyük geçmiş olsun” dedi.

Başbakan Ersin Tatar ise Kanal T Haber Müdürü Mahmut Doğan’a yapmış olduğu ilk açıklamada, cismin ne olduğu üzerine kendisine yöneltilen soruya “En kısa zamanda arkadaşlarımız incelemeleri sonrasında bizlere bilgi vereceklerdir. Bizler de bunu kamuoyu ile paylaşacağız” şeklinde cevap verdi ve konu ile ilgili henüz Türk yetkilileriyle bir görüşmesi olmadığını kaydetti.

 İlgili arkadaşlar az sonra bizlere Bakanlar Kurulu’nda bu bilgileri verecektir. Gerekirse biz de bunları kamuoyu ile paylaşırız” diyen Tatar, cismin yerleşim yeri üzerine düşmemesinin ve kimsenin zarar görmemesinin büyük teselli olduğunu ifade etti.

Olay yerine gelip incelemelerde bulunan Kuzey Kıbrıs Başbakanı Tatar burada düzenlediği basın açıklamasında, “Olayın tam noktasında meseleyi değerlendirdik. Bana verilen bilgi füze olduğu yönündedir. Kazada olabilir veya havada bu füzenin bir saldırı üzerine parçalanmış bir kısmının da buraya düşmüş olması ihtimaldir. Tesellimiz yerleşim yerine düşmemesidir. Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Genelkurmay’a iletti. Bu bir gerginliğin neticesi. Ben bunun bir kaza olduğunu, tekrarının beklenmediğini söylemek istiyorum. Bunun bir rastlantı olduğunu düşünüyorum. Askerden bilgi aldım zehir saçan bir durum söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org