Kocaeli Kadın Platformu’ndan, öldürülen Ecem Balcı’nın duruşmasına çağrı

Kocaeli Kadın Platformu, 17 yaşında öldürülen Ecem Balcı’nın 11 Temmuz’da görülecek duruşması öncesinde açıklama yaparak kadınları dayanışmaya çağırdı

Kocaeli Kadın Platformu’ndan, öldürülen Ecem Balcı’nın duruşmasına çağrı

Kocaeli Kadın Platformu, 17 yaşında öldürülen Ecem Balcı’nın 11 Temmuz’da görülecek duruşma öncesinde İzmit Yürüyüş Yolu’nda açıklama yaptı.

Kadınlar yapılan açıklamada, sanık Süleyman Kara’nın polis sorgusunda cinayeti itiraf ettiğini ancak daha sonra ifade verirken polis baskısı olduğunu ileri sürerek yaşananları inkar ettiğini belirtti. Davanın uzatılması ve çelişkili beyanlarla cinayetin üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini ifade eden kadınlar, “İçinde istismar olma ihtimali de bulunan bu cinayette aylardır çıkmayan adli tıp raporu acilen hazırlanmalı, çelişkili hususlar aydınlatılması ve katiller derhal cezalandırılmalıdır” dedi.

“Bu davaları takip edecek katillerden hesap soracağız”

Platform bileşenleri açıklamanın devamında hem Şule Çet hem de Ecem Balcı’nın dava duruşmalarına çağrı yaptı:

Yarın Şule Çet davasının 3.duruşması görülecek. İntihar süsü verilerek üstü örtülmeye çalışılan bu cinayetin cezasız kalmaması için yarın Ankara Adliyesi önü, 5.celsesi görülecek olan Ecem’in davası için perşembe günü Kocaeli Adliyesi önünde haykıracağız. Bir kişi daha eksilmeyene dek, bu davaları takip edecek katillerden hesap soracağız. 11 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da tüm kadınları Kocaeli Adliyesi’ne dayanışmayı büyütmek için çağırıyoruz.

Ne olmuştu?

Kocaeli Gölcük ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki, 5 Ocak 2018 günü kaybolmuştu. Kızının kaybolmasından 9 gün sonra anne Esra Ercömert, Kandıra’nın Kartalkayası Mevkii’nde kayalıklardan denize atlayarak yaşamına son verdi. Anne Ercömert’in cesedi, denizde 2 gün süren aramalar sonucunda bulunarak toprağa verildi. Annenin intihar, kızının kaybolmasının ardından olay derinleştirildi. Ecem ile en son görüşen annesinin sevgilisi Süleyman K’nin evine yapılan baskında ise tarihi eser ile bir miktar uyuşturucu ele geçirildi. Tarihi eser kaçakçılığı suçundan tutuklanarak cezaevine konulduğu tespit edilen Süleyman K’nin cezaevinde ifadesi alındı. Sanık, Ecem Balcı’yı öldürdüğünü itiraf ederek, cesedi gömdüğü yeri gösterdi. 15 Şubat gecesi Gölcük’ün Ayvazpınar köyündeki ormanlık alanda yapılan kazıda Ecem Balcı’nın cenazesi bulundu. Cinayetin üstünden 11 ay geçtikten sonra geçtiğimiz eylül ayında ilk celse gerçekleştirildi.

Sendika.Org/Kocaeli