Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey olmuş: Sanayi üretimi yıllık bazda %1,3 düştü, aylık bazda yükseldi

Sanayi üretim endeksi yıllık %1,3 düşerken ara malları %6,7'lik düşüşle yıllık bazda en hızlı gerilemenin yaşandığı sektör oldu

Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey olmuş: Sanayi üretimi yıllık bazda %1,3 düştü, aylık bazda yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonomik büyümenin öncü göstergesi kabul edilen sanayi üretimi endeksinin Mayıs 2019 verilerini açıkladı.

Toplam sanayi üretim endeksinin bir önceki Mayıs ayına göre %1,3 düştüğünü gösteren verilere göre madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %2,5, imalat sanayi sektöründe %1,8’lik bir düşüş ve orta yüksek teknoloji sektöründe %4,1’lik düşüşlerin yaşandı.

Ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında büyük düşüş

En yüksek düşüş %6,7’lik oranla ara malı üretiminde yaşandı. Dayanıklı tüketim malı üretimi %2,1 oranında düşerken, dayanıksız tüketim malı üretimi %0,9 arttı.

Ana sanayi gruplarının yıllık değişimlerine göre; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü %2,5, imalat sanayi ise %1,8 oranlarında geriledi. Elektrik-gaz-buhar sektöründe ise %4,1’lik bir artış oldu.

Bir önceki aya göre artış

Bir önceki aya göre yapılan kıyaslamada ise sanayi üretimi %1,3 oranında arttı. Ana sanayi gruplarının aylık değişimlerine göre madencilik ve taş ocakçılığı üretiminde %5,2’lik artış yaşanırken imalat sanayi %1,0 oranlarında arttı. Elektrik-gaz-buhar sektöründe ise artış oranı %2,9 olarak verildi.

“AA finansın ‘bile’ %2 daralma beklediği yerde”

AA TÜİK’in açıkladığı sanayi üretimi endeksi verilerindeki yıllık bazda %1,3’lük düşüş yerine aylık bazdaki %1,3’lük artışı öne çıkarmayı tercih etti.

Sanayi üretim endeksinin aylık değişiminin %1,3 artışla gerçekleşmesine karşın AA Finans aylık bazdaki değişime dair %2,0 düşüş tahmini yapmıştı.

Ekonomi yazarı Ümit Akçay, TÜİK’in açıkladığı verilerdeki artışı “Sürpriz! AA Finans ‘bile’ -2 daralma beklerken, 1.3 artmış. Belli ki, hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey olmuş” diyerek ekonomik göstergelere dair manipülasyon çabasına dikkat çekti.

Sendika.Org