HDP’li Beştaş kök hücre bağışlarının işlenmesinde yaşanan gecikme için TBMM’ye soru önergesi verdi

HDP'li Meral Danış Beştaş, ilik nakli için bağışlanan kök hücrelerin incelenip sisteme işlenmesinde yaşanan aksaklıklar üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması için TBMM'ye soru önergesi sundu

HDP’li Beştaş kök hücre bağışlarının işlenmesinde yaşanan gecikme için TBMM’ye soru önergesi verdi

Son dönemde yapılan kampanyalarla birlikte ilik nakli için kök hücre bağışı yapanların sayısı artmış ve kampanyalar yüz binlerce bağışçıya ulaştırılmıştı. Ancak verilen kök hücre numunelerinin sisteme işlenmesine yönelik çalışmalar oldukça yetersiz kalmış, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay’dan bu alana yönelik çalışmalarını hızlandırmaları talep edilmişti.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kök hücre nakli için verilen numunelerin işlenme süresinin uzunluğu ve acil olarak uygun donör ihtiyacı olan 2 aylık Asmin Sarya için, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması üzere TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Beştaş’ın TBMM’ye sunduğu 13 soruluk önerge:

1- Halihazırda kaç kişi donör olmak için kök hücre bağışında bulunmuştur?

2- Yapılan kök hücre bağışları neticesinde kaç numune işleme konuşmuştur?

3- Yapılan kök hücre bağışları neticesinde elde edilen numunelerin derhal

işlenmemesinin sebepleri nelerdir? Bu süreç neden uzamaktadır?

4- Türkiye’de doku eşleşmesi işlemlerinin yapıldığı kaç laboratuvar vardır ve bunların kaçı kamuya ait, kaçı özel işletmelere aittir?

5- Bakanlığınız tarafından numuneleri işleme ve bunları eşleme konusunda çalışan laboratuvarlara ayrılan bütçe ne kadardır?

6- Numuneleri işleme ve doku eşleme çalışmaları hangi prosedüre göre gerçekleşmektedir? Buna ilişkin Bakanlığınızca ayrılan bütçe yeterli midir?

7- Numunelerin işlenmesindeki gecikme bütçe ve personel yetersizliğinden mi kaynaklıdır? Buna ayrılan bütçenin genişletilmesi ve personel artırılması gündeminizde olacak mıdır?

8- Yapılan bağış örneklerinin sisteme işlenmesinin hızlanması adına hangi çalışmaların yürütülmesi gündeminizde olacaktır?

9- Kök hücreye ilişkin doku örneklerinin işlenmesi ve eşleme çalışmalarının yürütülmesinde ülke dışından da hizmet alınmakta mıdır? Buna ilişkin imzalanmış yahut düzenlenmiş bir protokol var mı? Yurtdışından destek alımı söz konusu ise bunun maliyeti ve buna ayrılan bütçe ne kadardır?

10- Türkiye’de son yıllarda artan kampanya çalışmalarının başvuru sayısında artış sağladığı gözlemlenmiş midir? Bu konuda daha çok kişinin başvurmasını sağlayacak yönde hangi çalışmaları yürütüyorsunuz, gündeminizde hangi çalışmalar bulunmaktadır?

11- Yapılan başvurular sonucu kaç başvuruda eşleşme gerçekleşmiştir? Eşleşmenin gerçekleşmesine rağmen nakilden vazgeçen kişi sayısı nedir? Bunun nedenleri üzerine bir çalışma yürüttünüz mü?

12- Asmin Sarya’nın durumu hakkında bilgi sahibi misiniz?

13- Asmin Sarya için acilen uygun donörün bulunması gerekli olup numune işleme çalışmalarının hızlandırılması adına hangi çalışmaları yürüteceksiniz?

Sendika.Org