Göçmenleri kurtaran kaptan Rackete hakkındaki ev hapsi kararı kaldırıldı

Kurtardığı göçmenlerle Avrupa Birliği'ne bağlı herhangi bir ülkeden yanaşma izni alamadığı için Lampedsu adasına izinsiz yanaşan kaptan Carola Rackete hakkındaki ev hapsi kararını kaldırıldı

Göçmenleri kurtaran kaptan Rackete hakkındaki ev hapsi kararı kaldırıldı

Geçtiğimiz günlerde açık denizdeki göçmenleri kurtaran kaptan Carola Rackete’in gözaltına alınması ve ardından ev hapsi cezasına çarptırılması dünya basınında geniş bir şekilde yer bulmuştu.

Sputnik’te yer alan habere göre Sicilya’daki mahkeme, “savaş gemisine direnmek” suçundan gözaltına alınan Almanya vatandaşı olan Carola Rackete’nin ev hapsinin kaldırılmasına hükmetti. Racekete’nin yakında serbest bırakılıp Almanya’ya dönmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Rackete’nin sınır dışı edilebileceğini kaydetti.

Ne olmuştu?

Rackete, günlerce İtalya veya herhangi  bir Avrupa Birliği ülkesinden kabul izni beklemiş, herhangi bir yanıt gelmeyince gemiyi İtalya’nın güneyindeki Lampedsu adası limanına yanaştırmaya karar vermiş fakat İtalyan silahlı kuvvetlerine ait gemilerr tarafından engellenmişti. Rackete, geçtiğimiz hafta çok sayıda göçmenin bulunduğu gemiyi  Lampedsu’da limana yanaştırmayı başarmıştı. Gemideki yaklaşık kırk Afrikalı göçmenin karaya çıkmasına izin verilirken, göçmenler adadaki kazazede kabul merkezine götürülmüştü.

Sendika.Org