GMİS’ten hükümetin zam teklifine yanıt: “Tartışmaya değer değil, kabul etmeyeceğiz”

Toplu iş sözleşmesi öncesinde hükümetin yaptığı zam teklifini değerlendiren Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu, teklifin değerlendirilmeye değer olmadığını belirterek kabul etmeyeceklerini söyledi

GMİS’ten hükümetin zam teklifine yanıt: “Tartışmaya değer değil, kabul etmeyeceğiz”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Çelik görüştüğü Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’a hükümetin zam teklifini iletmişti. Teklife göre 3 bin 500 TL’nin altında ücret alan işçilere 60 TL, ilk 6 aylık dilimde %5, sonraki 6 aylık dilimlerde %4  ve enflasyon oranında zam öngörülüyordu. Atalay, teklif üzerine toplantıyı terk ederek yaptığı açıklamada grevi işaret etmişti.

İHA’nın aktardığına göre Genel Maden İşçileri  Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 28’inci dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) 18’inci Dönem Toplu İş Sözleşmeli süreçlerinin devam ettiğini belirterek hükümetin zam teklifinin kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

“Grev hakkımızı kullanmak durumunda oluruz”

Atalay’ın açıklamasını işaret eden GMİS şunları söyledi:

Atalay’ın Kamu Toplu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu adına basına da ifade ettiği gibi bu teklif kabul edilemez. Biz de GMİS Yönetim Kurulu olarak bu teklifi tartışmaya değer bulmadığımızı ve kabul etmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Ankara’da, Bakan ve ilgilileri, toplu iş sözleşmelerimiz, TTK harici servisler ve yerüstü çalışanları ile MTA çalışanlarımızın düşük ücret sorunları hakkında bilgilendiriyoruz. Türk-İş öncülüğünde süreci takip ediyoruz. Ancak yasal süreç sonunda taleplerimizle ilgili bir gelişme olmadığı takdirde grev hakkımızı kullanmak durumunda olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gönül ister ki, son derece makul olan taleplerimiz doğrultusunda sözleşmelerimizi masa başında bitirelim.

İlgili içerikler:

Sendika.Org