Erdoğan’ın “ucube” dediği anıt için AYM kararı: “Yıkılması hak ihlalidir”

AYM, Heykeltraş Mehmet Aksoy'un "İnsanlık Anıtı" adlı eserinin dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın "ucube" olarak nitelendirilmesi sonrası yıkımına "hak ihlali" dedi

Erdoğan’ın “ucube” dediği anıt için AYM kararı: “Yıkılması hak ihlalidir”

Anayasa Mahkemesi (AYM), Kars’ta Heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan ve dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın “ucube” dediği “İnsanlık Anıtı”nın yıkılmasını, ifade ve sanat hürriyetinin ihlali olarak değerlendirdi. Heykeltraş Mehmet Aksoy, dönemin AKP’li Kars Belediyesi’in kararı doğrultusunda 2006’da kenti kuşbakışı gören Üçler Tepesi’ne İnsanlık Anıtı yapmıştı. 2011’de Kars’a gelen ve o dönem başbakan olan Tayyip Erdoğan, heykele “Ucube” demiş ve yıkılmasını istemişti.

Cumhuriyet’in haberine göre, Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, heykelin yıkılması nedeniyle Hekeltraş Mehmet Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. AYM, ayrıca Aksoy’a tazminat ödenmesine hükmetti. Karar, 6 muhalif üyeye karşılık 8 oyla alındı.

Dönemin başbakanı Erdoğan’ın “ucube” dediği heykelin yıkım kararına karşı idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermiş fakat bölge idare mahkemesi bu kararı kaldırmıştı. 26 Nisan 2011 tarihinde heykelin yıkımına başlanmıştı. Yıkıma karşı yargı yolunun tükenmesi üzerine Heykeltraş Mehmet Aksoy, 2014 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu 5 yıl sonra gündemine alan yüksek mahkeme, heykelin yıkılması nedeniyle Aksoy’un ifade ve sanat özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Erdoğan tazminata mahkûm olmuştu

Heykeltraş Mehmet Aksoy, anıta “ucube” dediği gerekçesiyle Erdoğan hakkında tazminat davası açmış, mahkeme 2015’te Erdoğa’ı 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

İNSANLIK ANITI KAZANDI, ERDOĞAN 10 BİN LİRA ÖDEMEYE MAHKUM OLDU

Sendika.Org