DİSK Basın-İş’ten SETA’ya: “Gazeteciler, sizlere pabuç bırakmaz!”

DİSK Basın-İş, SETA'nın fişleme raporuna tepki göstererek "Biat edenler bilemez. Gazeteciler, sizlere pabuç bırakmaz. Gazeteciler susmayacak" dedi

DİSK Basın-İş’ten SETA’ya: “Gazeteciler, sizlere pabuç bırakmaz!”

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Siyasi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SETA) “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlığıyla yayımladığı fişleme raporuna yönelik tepkiler sürüyor.

DİSK Basın-İş konuya dair yaptığı yazılı açıklamada “SETA adlı kuruluşun rapor adını verdiği gazetecileri fişleme belgesinin hem cahilce, hem alçakça bulduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Gazetecilerin haber yapma aşkının itirafı bu belge”

DİSK Basın-İş, belgenin aynı zamanda bir itirafname olduğunu belirterek şunları kaydetti:

İktidarın neredeyse yüzde 99’unu kontrol ettiği medyanın kıymetsiz hale gelmesinin itirafı. Medyayı denetlemek için yapılan operasyonlarda yüzlerce meslektaşımız işsiz kaldı. İktidara biat etmeyen yayın organları kapatıldı, biat eden yayın organlarında ise gazetecilikte ısrar edenler işten atıldı.Onlarca gazeteci hapishanelerde, yüzlercesi hakkında sayısı bile bilinmeyen davalar açılmış durumda. Şimdi iktidar, SETA adlı kuruluş tarafından hazırlanan bir belge ile buldukları mecralarda gazetecilik yapan meslektaşlarımızı tehdit ediyor, hedef haline getiriyor. Tüm bunlara rağmen gazetecilerin haber yapma aşkının itirafı bu belge. Aslında “Nasıl hala haber yapıyor bunlar” diye soruyorlar.

“Hapishaneler, davalar, yalan haberler, muhbirler tarihe geçecek”

Açıklamanın devamında gazeteciliğin ağır bir tehdit altında olduğu belirten DİSK Basın-İş, “Halkın haber alma hakkı yok edilmeye, sadece iktidarın istediği şeyleri yazan, söyleyen bir medya yaratılmaya çalışılıyor. Ne yazık ki mesleğin bu duruma gelmesinin sorumlularından biri de bazı ‘gazeteciler’. Gazetelerinden, televizyonlarından ya da internet sitelerinden meslektaşlarını hedef haline getirenler, yalan haberlerle meslektaşlarını suçlayanlar ya da savcılara şehvetle ifade verenler yüzümüzü kızartıyor” ifadelerini kullandı.

“Hatırlayın, Cumhuriyet davasının üç yıl önce başladığı zamanı. Sadece tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmak için duruşmaya katılma çağrısı yapan gazetecilerin, Sabah, Takvim ve Güneş gazetelerinde nasıl isim isim teşhir ve tehdit edildiklerini” sözleri ile devam eden açıklamada gazetecilerin her şeye rağmen susmayacakları şu sözlerle ifade edildi:

Her şeye rağmen umutluyuz. Hapishaneler, davalar, yalan haberler, muhbirler tarihe geçecek. Ama tüm bu çirkefliğin içinde direnen gazeteciler de tarihe geçecek. Her türlü tehdide rağmen gazetecilik yapmaya, cesurca kamuoyuna gerçekleri aktarmaya çalışan gazetecilerin direnişi onurumuzdur. Fişleme ‘raporu’ nedeniyle hedef haline getirilen her arkadaşımızın yanında olacağız. Fişleyenleri de her platformda teşhir edeceğiz. Biat edenler bilemez. Gazeteciler, sizlere pabuç bırakmaz. Gazeteciler susmayacak.

Sendika.Org