ABD’li yetkililer Trump’ı ‘düzeltti’: “Türkiye’ye yaptırım konusunda değişen bir şey yok”

Reuters’e konuşan ABD’li yetkililer, Erdoğan’ın Rus S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili “Trump yaptırımdan bahsetmedi” sözlerine karşın Washington yönetiminin tavrında değişiklik olmadığını açıkladı

ABD’li yetkililer Trump’ı ‘düzeltti’: “Türkiye’ye yaptırım konusunda değişen bir şey yok”

Washington yönetiminden, Rus S-400 hava savunma sistemi alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda geri adım atılmayacağı açıklaması geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’la Japonya’daki G-20 Liderler Zirvesi kapsamında görüşen Tayyip Erdoğan, Trump’ın S-400 ve F-35 savaş uçakları konusunda Türkiye’ye destek verdiğini belirterek “Yaptırımdan bahsetmedi” demişti. Trump da Patriot füze sistemlerinin Türkiye’ye satılmaması konusunda Obama yönetimini suçlamıştı.

OSAKA’DA S-400 GÖRÜŞMESİ: ERDOĞAN EKONOMİK İLİŞKİLERİ HATIRLATTI, TRUMP OBAMA’YI SUÇLADI, BEYAZ SARAY ENDİŞE DİLE GETİRDİ

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan ABD’li hükümet yetkilileri, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda geri adım atmadıklarını söyledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de “Amerika, Türkiye’nin S-400 alması durumunda bunun son derece gerçekçi ve olumsuz sonuçları olacağını net bir biçimde Türkiye’ye iletti. Bunlar arasında F-35 programından çıkarma ve CAATSA’nın (Amerika’nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) devreye alınması da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) basın sözcüsü de duruma ilişkin olarak “Değişen bir şey yok” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin iki sisteme de sahip olmasına izin verilmeyecek’’

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, “Türkiye’nin Rusya’dan siparişi olan S-400 hava savunma sistemi F-35 programıyla uyumlu değil. Türkiye’nin iki sisteme de sahip olmasına izin verilmeyecek” diye konuştu.

ABD eğer Türkiye’yi F-35 programından çıkarır ve yaptırım uygulama kararı alırsa, bunun NATO üyesi iki ülke arasındaki son yıllardaki en ciddi kopuş olacağı ifade ediliyor.

Trump, yetkisini kullanarak yaptırım kararını erteleyebilir ancak bunun da ABD Kongresi’nde Trump’a destek veren isimler açısından sorun teşkil edeceği belirtiliyor.

Uzmanlar, Trump’ın dış politika konusunda daha önce de danışmanları ve diğer isimlerden farklı açıklamalar yaptığını hatırlatıyorlar. Örnek olarak da Trump’ın Suriye’den asker çekme açıklaması gösteriliyor. Trump’ın geçen yılın sonlarında Suriye’den ABD askerlerini çekme açıklamasına karşın bu kararından da geri adım attığı hatırlatılıyor.

Sendika.Org