TÜSİAD: “İstanbul’un başarısı Türkiye’nin başarısıdır”

İmamoğlu'nun zaferinin ardından açıklama yayımlayan TÜSİAD, "İstanbul'un başarısı Türkiye'nin başarısıdır" dedi

TÜSİAD: “İstanbul’un başarısı Türkiye’nin başarısıdır”

Dün gerçekleşen seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nun ezici bir çoğunlukla ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından TÜSİAD bugün bir açıklama yayımladı. İmamoğlu’nu tebrik eden TÜSİAD, “İstanbul’un başarısı Türkiye’nin başarısıdır” dedi.

TÜSİAD’ın yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tarihsel ve kültürel mirasının yanı sıra ekonomik ve sosyal birikimi ile Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’un başarısı Türkiye’nin başarısıdır. Türkiye ekonomisinin üçte birini temsil eden İstanbul’un yönetimi ve kalkınma öncelikleri için devlet, özel sektör, sivil toplum, akademi ve tüm diğer paydaşların uyum ve işbirliği içinde çalışmasını temenni ediyoruz. Bu işbirliği ve uyumun ülkemizin kalkınması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Seçim döneminde sık sık gündeme geldiği üzere, saydam, yenilikçi ve demokratik bir belediye yönetiminin ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine çok değerli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Yeni dönemde iş dünyası da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.

Ne olmuştu?

TÜSİAD özellikle son dönemlerde hukuk devleti, demokrasiye ilişkin iktidara hatırlama yapıyor ve reform talebini dile getiriyordu. 31 Mart seçimlerinin ardından, TÜSİAD açıklama yayımlayarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamış paketlerin bir önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyordu.

TÜSİAD HÜKÜMETİN “ZAMAN KAYBETMEKSİZİN” SÖZLERİNİ TUTMASINI İSTİYOR

YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi yönündeki gerekçeli kararını açıklamasından birkaç gün önce gerçekleşen TÜSİAD Simone Kieslowski, bir an önce seçimsiz bir döneme girilmesi gerektiğini söylüyordu.

TÜSİAD BAŞKANI KASLOWSKİ: “YSK BİR AN ÖNCE KARAR VERMELİ VE SEÇİMSİZ DÖNEME GİRİLMELİ”

YSK’nin 6 Mayıs’ta gerekçeli kararını açıklamasının hemen ertesi günü ise TÜSİAD yeniden seçim ortamına girmenin kaygı verici olduğu yönünde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada TÜSİAD’ı hedef alarak “Haddinizi bileceksiniz” demişti.

ERDOĞAN DAYATTIĞI KARARI ÇOK BEĞENDİ, TÜSİAD’A YÜKLENDİ: “SİZE BAKIŞIMIZ DEĞİŞECEKTİR”

15 Mayıs’ta gerçekleşen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuşma yapan Konsey Başkanı Tuncay Özilhan, “Ekonominin düzelmesi için hukuk ve adalet sisteminin düzelmesi gerekiyor” demiş ve reform taleplerini yinelemişti.

TÜSİAD: “İŞLEYEN BİR DEMOKRASİNİN EN TEMEL ÖZELLİĞİ İKTİDARIN SEÇİMLE EL DEĞİŞTİREBİLMESİDİR”

TÜSİAD YİK toplantısında yapılan konuşmalardan iki gün sonra, yani 17 Mayıs’ta Erdoğan, şantaj ve tehdit kokan bir açıklama ile TÜSİAD’a seslendi. Erdoğan, “Ben sizin 12 yıl önce durumunuzu, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunu teşhir ederim. Dışardan vuran vuruyor ama içerden vuranlara günü gelir hesabını sormasını da bilirim” demişti.

ERDOĞAN, TÜSİAD İLE GERİLİMİ AÇIK TEHDİDE TIRMANDIRDI: “GÜNÜ GELİR HESABINI SORMASINI DA BİLİRİM!”

Sendika.Org