Trafik kazasında ölen Evrim ve Ekin’in ailesinden çağrı: “Adalet çığlığımızı duyun”

Aracıyla çarparak, Evrim ve Ekin kardeşlerin ölmesine neden olan Ramazan T. hakkındaki 4 yıl 2 ay hapis cezasına ailenin yaptığı itiraza ilişkin dava 16 Temmuz 2019'da görülecek. Aile, kamuoyunu davaya karşı sessiz kalmamaya ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyor

Trafik kazasında ölen Evrim ve Ekin’in ailesinden çağrı: “Adalet çığlığımızı duyun”

Mersin Gözne yolu Sarnıç mevkiinde 2 Temmuz 2018’de, o dönem AKP Belediye Meclis üyesi olan Ramazan T, teyzelerinin elinden tutarak karşıdan karşıya geçmekte olan Evrim ve Ekin Çakmaçı kardeşlere aracıyla çarpmıştı. Evrim ve Ekin kardeşler hayatlarını kaybederken teyze ise uzun süren bir ölüm-kalım savaşının ardından hayatta kalabilmişti.

Ramazan T. hakkında açılan 1 Mart 2019’da görülen karar duruşmasında mahkeme, “hafif taksir”le Ramazan T. hakkında 4 yıl 2 hapis cezası verdi. Mahkemenin verdiği suç kararının yanlış ve cezanın az olduğunu belirten aile, kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşımıştı. 16 Temmuz Adana Bölge Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülecek duruşma öncesinde Twitter’dan paylaşım yapan Evrim Ekin İçin Adalet İnisiyatifi kamuoyunu dayanışmaya çağırdı:

Tarifi imkansız ve dönüşü mümkün olmayan ağır sonuçlara sebep  olan trafik kazaları ile ilgili verilen bu gibi kararlar ne yazık ki caydırıcı olmaktan uzaktır. Ceza Hukuku’nun en temel amaçlarından biri olan caydırıcılık amacına zerre hizmet etmeyen yargı kararları ne yazık ki yeni duyarsızlıklara, yeni kazalara adeta meşruluk kazandırmakta ve davet çıkartmaktadır. Vicdanları yaralayan bu karar karşısında ADALET çığlığımızın kamuoyu tarafından duyulmasını istiyoruz. Evrim ve Ekin için adalet arayışımızda yapacağımız etkinliklerde dostlarımızı yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

Kamuoyunu davaya karşı sessiz kalmamaya çağıran ailenin önümüzdeki günlere ilişkin açıklamış olduğu etkinlik takvimi ise şöyle:

  • Anma, basın açıklaması: 2 Temmuz 2019, saat 19.00, Gözne yolu Sarnıç mevki.
  • Fotoğraf sergisi: 6 Temmuz 2019, saat 19.00, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Salonu.
  • Dava: 16 Temmuz 2019, saat 10.20, Adana Adliye Bölge Mahkemesi 1. Ceza Dairesi.

Ne olmuştu?

2 Temmuz 2018’de Ramazan T’nin arabasıyla, yaya geçidinden karşıdan karşıya geçmekte olan Evrim ve Ekin kardeşlere çarpmıştı. Kardeşler hayatını kaybederken, yanlarında bulunan teyze ise uzun süre verdiği ölüm-kalım mücadelesinin ardından hayata tutunabilmişti.

Aile ve ailenin avukatları, olay yerinde hiçbir fren izine rastlanmaması ile birlikte kardeşlere ve teyzeye çarptıktan sonra ancak 21,3 metre sonra durmuş olması Ramazan T’nin fren tedbirine başvurmadığını gösterdiği şeklinde değerlendirmişti. Dava dosyasına sunulan aşağıdaki görsellerde görüldüğü üzere, yaya geçidine gelinceye kadar iki tane hız kesme kasisinin olduğunu gösteriyor.

 

Açılan davada Ramazan T, kendisinin saatte 50-55 kilometre ile seyir halinde olduğunu söylerken, asıl hızının saatte 94,068 kilometre olduğu tespit edilmişti. Aile ve avukatlar, Ramazan T’nin çarpma öncesinde herhangi bir fren, korna, sağ şeridin tamamen boş olmasına rağmen manevra gibi çarpmanın önüne geçecek herhangi bir harekette bulunmadığını belirtiyor ki görüntüler de bunu doğrular nitelikte.

Kazaya ilişkin özel bilirkişi raporu

Diğer yandan duruşmalarda Ramazan T, refüjün öteki tarafında seyir halindeki bir aracın gözünü aldığını söylese de bu durum da teknik olarak imkansızdı.

Soruşturmayı yürüten savcı 15 Ekim 2018 tarihli iddianamesinde suçlamayı “bilinçli taksir” olarak yapsa da dava savcısı mütalaasında olayı yalnızca “taksir” olarak tanımlamıştı. Davanın ilk celsesi 27 Kasım 2018’de, ikinci celsesi 31 Ocak 2019’da, karar duruşması olan üçüncü celsesi ise 1 Mart 2019’da görülmüştü. Mahkeme, karar duruşmasında Ramazan T’ye “taksir” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası vermişti.

Sendika.Org