TL’ye güven yerde, döviz hesapları 186 milyar dolar ile rekor seviyede: “Hükümet dolarla çalışıyor, millet ne yapsın?”

Merkez Bankası verilerine göre 7 Haziran haftası itibariyle gerek bireylerin gerekse kurumların döviz mevduatı tarihi bir rekora erişti. Ekonomistler bunun güvensizlik göstergesi olduğuna dikkat çekerken, Karar yazarı İbrahim Kahveci "Hükümet dolarla iş yaparken millet ne yapsın?" diye sordu

TL’ye güven yerde, döviz hesapları 186 milyar dolar ile rekor seviyede: “Hükümet dolarla çalışıyor, millet ne yapsın?”

Merkez Bankası (TCMB), bayram tatili nedeniyle bir değil, iki haftalık aranın ardından 7 Haziran ile biten hafta itibariyle bireylerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonlarına ilişkin verileri açıkladı.

Verilere göre; bireylerin döviz mevduatı ve fonları 1,24 milyar dolarlık artışla 112,82 milyar dolar olurken, kurumların döviz mevduatı ve fonları 1,5 milyar dolarlık artışla 73 milyar dolar oldu. Böylece toplam döviz mevduatı da 185,81 milyar dolara erişti.

Bu, gerek ayrı ayrı gerek toplamda tarihi bir rekor kırılması anlamına geldi.

Öte yandan döviz mevduatının kesintisiz bir biçimde artışı 5 Ekim 2018 ile biten haftadan bu yana 26. haftaya ulaştı.

Kahveci: “Hükümet dolarla çalışırken millet ne yapsın?”

Ekonomistlere göre döviz mevduatının durmaksızın artması ekonomiye ve TL’ye olan güvensizliğin, kendi koruma güdüsünün ve dövizde daha büyük yükseliş beklentisinin sonucu.

Karar gazetesi ekonomi yazarı İbrahim Kahveci de köşe yazısında Merkez Bankası verilerini kısaca değerlendirdi.

Hükümetin köprü geçişlerini, otoban yapımını, havalimanını, şehir hastanelerini Hazine garantisi dolarla yaptığı koşullar altında milletin dolar almasından daha doğal bir şey olamayacağını savunan Kahveci, yazısını şu anekdotla bitirdi:

Türkiye’de döviz talebinin önemli bir kısmı “güven” sorunundan kaynaklanmaktadır. İkinci bir neden ise dış politik etkenlerdir. Dış politikanın kişisel kararlara benzeyen anlık değişimleri doğal olarak piyasalar üzerinde de bir dengesizlik oluşturmaktadır.

Sadece bu iki faktörün tersi durumunda bile dolar/lira paritesinin 4,70’lere düşmesi beklenebilir.

Sendika.Org