Sudan halk Askeri Geçiş Hükümeti’ne karşı direniyor, hükümet halkı suçluyor

Sudan'da ÖDDG, halkı Askeri Geçiş Hükümeti devrilinceye kadar genel greve çağırırken halka saldıran ve 35 kişiyi katleden hükümet ise iktidarın sivilleştirilmesine ilişkin müzakerelerin askıya alınması konusunda ÖDDG'yi suçluyor

Sudan halk Askeri Geçiş Hükümeti’ne karşı direniyor, hükümet halkı suçluyor

Sudan’da geçtiğimiz günlerde Askeri Geçiş Hükümeti yönetimindeki askerler, iktidarın sivilleştirilmesi talebiyle Genelkurmay Başkanlığı binası etrafında eylem yapan halka saldırmıştı. Saldırıda askerler tarafından katledilenlerin sayısı 35’i geçti. Askeri Geçiş  Hükümeti Sözcüsü Şemseddin Kebaşi ise oturma eylemi yapan halka saldırı olmadığını, saldırının “Sudan toplumu için tehdit oluşturan bir bölgeye yapıldığını” ileri sürdü.

Saldırının ardından açıklama yayımlayan Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu Güçleri (ÖDDG), Askeri Geçiş Hükümeti’nin bundan sonra “darbe cuntası” olarak tanımlayacaklarını, mevcut tüm görüşmeleri askıya aldıklarını, ülke genelinde süresiz genel grev ve sivil itaatsizlik eylemleri çağrısı yaptı.

Askeri Geçiş Hükümeti’nden bir günde iki açıklama

Sudan’ın resmi haber ajansı SUNA’da yayımlanan habere göre, bugün sabah saatlerinde açıklama yapan Askeri Geçiş Hükümeti Başkanı Abdulfettah el-Burhan ise görüşmelerin askıya alındığını 9 ay sonrasında ise seçime gidileceğini duyurdu. Burhan, ordunun değişimin önünde durmayacağını ileri sürerek, iktidarın halk tarafından seçileceğini söyledi.

Akşam saatlerine doğru ise Kebaşi ise görüşmelerin askıya alınması konusunda ÖDDG’yi suçlayarak “Askeri Geçiş Hükümeti geçiş sürecine ilişkin müzakerelere diğer siyasi güçlerle devam edecek ve Sudan’ın çıkarına katılmak isteyenleri de hoş karşılayacak” dedi. Kebaşi, son söz olarak ÖDDG ile geçiş hükümetinin 5 asker 5 sivilden oluşacağı konusunda anlaşmış olduklarını fakat ÖDDG bileşenlerinin bu anlaşmadan rahatsız olduğunu ileri sürdü.

Sendika.Org