Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan serbest bırakıldı

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde nöbetçi hakime ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan serbest bırakıldı

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde nöbetçi hakime ifade vermesinin ardından serbest bırakıldı.

Demirhan, 24 Haziran seçimleri sonrası Twitter’dan yaptığı paylaşım gerekçesiyle hakkında açılan bir davadan gözaltına alınmıştı. Tebligatın kendisine ulaşmadığını belirten Demirhan, eksik ifade gerekçesiyle kısa süre önce hakkında yakalama kararı çıkarıldığını aktardı.

“İktidar, gündelik işkence uygulamalarının hesabını vermeli”

Ali Ergin Demirhan adliye çıkışı yaptığı açıklamada “Erdoğan’a hakaret davaları, yakalamalar, gözaltılar… Bunların tamamı hem gazetecilere, hem toplumsal muhalefete hem de halka yönelik gündelik işkence aracı olarak kullanılıyor. Bundan yılacak değiliz ama iktidar, yıllardır uyguladığı bu gündelik işkence uygulamalarının hesabını vermeli” dedi.

Ne olmuştu?

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, İstanbul’da yolda yürürken denk geldiği GBT araması sırasında “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla hakkında yürütülen bir soruşturma gerekçe gösterilerek dün (28 Haziran) gözaltına alındı.

Ali Ergin Demirhan, kendisini gözaltına alan polisler tarafından Aksaray Karakolu’na götürüldü.

DİSK/Basın-İş de aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan Demirhan’ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi, “Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin” dedi.

Sendika.Org