Putin’den Suriye açıklaması: “Erdoğan’la ele aldık, durum kontrol altında”

Osaka’daki G20 zirvesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Rusya lideri Vladimir Putin, “Suriye’de olan tüm olayları biliyoruz” dedi ve Erdoğan’la görüştüğünü belirterek ekledi: “Durum kontrol altında”

Putin’den Suriye açıklaması: “Erdoğan’la ele aldık, durum kontrol altında”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin tamamlanması ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Putin toplantıda, Suriye’de Türkiye ile yapılan işbirliğine ilişkin bir soruya “Türklerle her gün iletişim kuracak biçimde çalışıyoruz, bu bakımdan onlarla Amerikalılarla olduğundan çok daha yoğun iletişim içerisindeyiz. Suriye’de olan tüm olayları biliyoruz ve bunların kökenini birlikte bulmaya çalışıyoruz” yanıtını verdi.

Putin ayrıca, Tayyip Erdoğan’la Osaka’da yaptığı görüşmede Suriye’deki durumu ele aldıklarını, ancak görüşmenin içeriğiyle ilintili detayları basın toplantısında konuşmayı gerekli bulmadığını belirtti ve ekledi: “Durum kontrol altında.”

Rusya lideri Putin’in, Osaka’da yaptığı bu açıklamalar, TSK’nin İdlip’teki 10 nolu gözlem noktasına yönelik havan saldırısında bir askerin yaşamanı yitirmesinin ardından geldi.

AKP’NİN EL KAİDE’YE KALKAN YAPTIĞI 1 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ, 3 ASKER YARALANDI

Milli Savunma Bakanlığı söz konusu saldırının, Suriye ordusunun mevzilenmiş olduğu bir alandan geldiğini açıklarken, Rusya’dan bu bilgiyi doğrulayan resmi bir açıklama yapılmamıştı. Dolayısıyla Putin’in yaptığı açıklama da, İdlip’teki söz konusu saldırının, Osaka’da en üst düzeyde ele alındığı ve saldırıyı gerçekleştiren tarafın araştırılmakta olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Sendika.Org