Mimarlar Odası Ankara Şubesi: “ODTÜ Kavaklık KYK şantiyesi ruhsatsız”

KYK yurduna karşı ODTÜ Kavalık'ta direnişte olan üniversitelileri ziyaret eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ruhsat verebilme yetkisi olan kurumlara yaptıkları başvurularda "İnşaat ruhsatı bizim tarafımızdan verilmedi" yanıtını aldıklarını açıkladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: “ODTÜ Kavaklık KYK şantiyesi ruhsatsız”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ’de tüm tepkilere rağmen yapılmak istenen KYK yurduna karşı direnen üniversitelilere destek ziyaretinde bulundu. Destek ziyaretinde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün, Ünal Kara, Onur Lami Yalman, Mustafa Hasdoğan ve Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ali Hakkan da katıldı.

KYK ve ODTÜ Yönetimi hakkında suç duyurusu

Ziyaret sırasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ruhsat verebilme yetkisi olan bütün kurumlara yazılı başvuru yaptıklarını belirterek “Başvurduğumuz kurumlardan ‘İnşaat ruhsatı bizim tarafımızdan verilmedi’ yanıtını aldık” açıklamasında bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bunun üzerine ruhsatsız şantiye kuran KYK ve bu şantiyenin kurulmasına yasalara aykırı bir şekilde izin veren ODTÜ Yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, alanda ruhsatsız şantiye kuran Kredi Yurtlar Kurumu ve kendi arazisinde yasalara aykırı bir şekilde şantiye kurulmasına izin veren ODTÜ Yönetimi hakkın suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

“ODTÜ öğrencilerinin yanındayız”

Yönetim Kurulu toplantısını Kavaklık’taki direniş alanında yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ Kavaklık Protokolü’nü dava yoluyla elde ettiğini anımsatarak “ODTÜ’yü ideolojik olarak parçalamalarına ve ağaç katliamına izin vermeyeceğiz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz, ODTÜ öğrencilerinin yanındayız. Herkesi ODTÜ geleneğine ve kentteki akciğerimiz olan ODTÜ ormanına sahip  çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Arazinin 49 yıllığına KYK’ye kiralandığını anımsatan üniversiteliler, yurtla birlikte çok sayıda endemik bitki türünün, canlının yok olacağını, binlerce ağaç kesileceğini aktardı. Üniversiteliler, ODTÜ tarafından başka bir alanda ekolojik, özgürlükçü, katılımcı ve sosyal yanı olan bir yurt inşa edilebileceğini kaydetti. 15 Mayıs’tan bu yana direnişte olduklarını belirten üniversiteliler, ODTÜ’nün özerk yapısına saldırı anlamı taşıyan KYK yurduna izin vermeyeceklerini belirterek, Kavaklık’taki direnişe dayanışma çağrısı yaptı.

“Herkesi Kavalık direnişine destek vermeye çağırıyoruz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri de düşüncelerini şöyle ifade etti:

Projenin ruhsatı çıkmadan yasalara aykırı bir şekilde alanda şantiye kurulmuş. Süreci titizlikle takip ediyoruz. ODTÜ’nün orman bütünlüğüne, arazi bütünlüğüne ve kentsel yaşam bütünlüğüne zarar verecek bu proje aynı zamanda yönetiminin KYK’de olması nedeniyle yönetsel bütünlüğüne de ağır bir darbe olacaktır. Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamayacağını uzun süredir kanıtlamıştır. ODTÜ’yü yönetemeyecekse KYK’nin eline bırakacağına istifa etmelidir.  ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı davalarımız devam ediyor. ODTÜ’nün ekolojik ve yönetim bütünlüğünü bozacak, bağrına saplanacak bu hançeri reddediyoruz. Her türlü hukuksal süreç dâhil olarak ODTÜ’nün geleneğini sahipleniyoruz. ODTÜ özgürlük alanını ve ekolojik bütünlüğü savunmak isteyen tüm ODTÜ mezunlarını, ODTÜ öğretim üyelerini, Ankara’nın akciğerini ve doğasını savunmak isteyen herkesi Kavaklık direnişine destek veremeye çağırıyoruz.

Sendika.Org/ Ankara