İdlip’te TSK gözlem noktası vuruldu: Rusya “cihatçılar” dedi, Türkiye ise Suriye ordusunu suçladı

Rusya Savunma Bakanlığı, cihatçıların İdlip’teki bir TSK gözlem noktasına havan saldırısı düzenlediğini ve ardından Türkiye'nin isteği ve verdiği koordinatlar doğrultusunda bu militanlara hava saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. Milli Savunma Bakanlığı ise saldırıdan Suriye ordusunu sorumlu tuttu ve üç askerin yaralandığını açıkladı

İdlip’te TSK gözlem noktası vuruldu: Rusya “cihatçılar” dedi, Türkiye ise Suriye ordusunu suçladı

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Ankara’nın yardım istemesi üzerine TSK’nin İdlip’te yer alan gözlem noktalarından birisine saldıran militanlara hava saldırıları düzenlediklerini açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, “13 Haziran gecesi teröristler, TSK’nin İdlip’teki Cebel el-Zaviye bölgesine yerleştirilmiş olan gözlem noktasına havan toplarıyla ateş açtı” denilen açıklamada, Türkiye’nin bu saldırıların ardından, gözlem noktasındaki askerlerinin güvenliğinin sağlanması için Rus tarafından yardım isteyip cihatçıların mevzilerine hava saldırısı düzenlenmesini talep etti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle devam etti:

Türk tarafının gösterdiği koordinatlara, Rusya hava güçlerinin uçakları tarafından dört bombardıman düzenlendi. Bunun sonucunda, Dokmak ve Cebel Tavert yerleşim yerlerinde gruplanmış militanlar ve Türk gözlem noktasına ateş açılması için kullanılan havan topları yok edildi.

Türkiye, Suriye ordusunu suçladı

Milli Savunma Bakanlığı ise İdlip’teki TSK gözlem noktasına Suriye ordusu tarafından havan saldırısı düzenlendiğini ve saldırıda üç askerin yaralandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

Suriye rejim güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde kontrol ettiği As Shariah bölgesinden, 3 kilometre mesafedeki Zawiyah Dağı bölgesinde yer alan 10 numaralı gözlem noktamıza kasıtlı olduğu değerlendirilen 35 havan atışı ile bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

Yapılan havan saldırısında 3 kahraman silah arkadaşımız hafif şekilde yaralanmış; üs bölgemizde yer alan, tesis, teçhizat ve malzemelerden bir kısmı kısmi hasar görmüştür.

Yaralı personelin tahliye ve tedavileri devam etmektedir.

Saldırıyla ilgili olarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Durum yakından takip edilmektedir.

TSK gözlem noktasını kim vurdu?

İdlip’in Zaviye Dağı bölgesindeki 10 numaralı TSK gözlem noktasına yönelik saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiği konusunda taraflardan farklı açıklamalar olsa da bir dizi ihtimal sıralamak mümkün.

TSK’nin bölgedeki varlığı, Hama’nın kuzey kırsalından İdlip’in güneyine doğru operasyonlarını sürdüren Suriye ordusu karşısında cihatçı gruplara avantaj sağlıyor. Bölgedeki gözlem noktalarına yakın noktalara konuşlanan cihatçılar, bu hatlardan karşı saldırılar gerçekleştiriyor.

Suriye ordusu geçtiğimiz haftalarda da İdlip ve çevresinde konuşlu TSK gözlem noktalarına doğrudan ya da dolaylı bazı top atışları gerçekleştirmişti. TSK’nin bölgedeki güçlerini tahliye etmesini sağlamak amacıyla benzer bir saldırı yaşanmış olabilir.

Diğer yandan cihatçıların da Türkiye’nin İdlip’e yönelik operasyona karşı harekete geçmesi için böyle bir saldırı gerçekleştirmiş olma ihtimali söz konusu.

İdlip’in büyük oranda kontrol eden Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) geçtiğimiz haftalarda TSK’nin gözlem noktalarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

HTŞ’nin siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti”nin lideri Fevaz Hilal, Türkiye’ye İdlip’i koruması için gözlem noktaları kurma izni verdiklerini belirterek “Ankara bölgedeki rolünü ve bu gözlem noktalarıyla ne istediğini netleştirmeli” demişti.

HTŞ’DEN TÜRKİYE’YE ÖRTÜLÜ UYARI VE ÇAĞRI: TSK’YE İDLİP’İ KORUMASI İÇİN İZİN VERDİK, HAREKETE GEÇİN

 Sendika.Org