Milli eğitim müdürlüğünden okullara talimat: “İmam hatiplere kayıtlar düşüyor, öğretmenleri uyarın”

Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürüğü, ilkokul ve ortaokul müdürlüklerine yazı göndererek imam hatip ortaokul ve liselerine kayıtlarındaki düşüş nedeniyle okullardaki yöneticilerin ve öğretmenlerin uyarılması talimatı verdi

Milli eğitim müdürlüğünden okullara talimat: “İmam hatiplere kayıtlar düşüyor, öğretmenleri uyarın”

AKP yıllardır izlediği eğitimdeki imam hatipleştirme politikalarına rağmen ne imam hatiplere istediği kaydı yaptırabildi, ne de bu okullardan beklediği başarıyı elde edebildi. İzmir’de ise çocukların imam hatiplere gönderilmesi yönünde baskılara ilişkin yeni bir örnek yaşandı.

Sözcü’de yer alan habere göre, İzmir Bayraklı İlçe Müdürlüğü 11 haziran’da ilkokul ve ortaokul müdürlüklerine yazı göndererek, imam hatip ortaokul ve liselerine kayıtlarındaki düşüş nedeniyle okul yönetici ve öğretmenlerinin uyarılmasını istedi.

Talimatın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 16 Mayıs’ta yapılan bir şikayet üzerine verildiği belirtiliyor. Şikayet üzerine yazı gönderen Bayraklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, gerekli tanıtımların yapılmasına rağmen kayıtlarda bariz düşüş olduğunu ve bunun nedeninin de öğretmenler olduğu yönünde şikayetlerin olduğunu ileri  sürdü.

İlçe milli eğitim müdürlüğünün gönderdiği yazıda yer alan ifadeler şöyle:

İmam Hatip Ortaokulları ve Liselerinin tanıtımlarının ilçemiz genelindeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yapıldığı ancak bu okullara yapılan kayıt sayısında bariz bir düşme olduğu, bunun nedeninin de öğretmenlerin imam hatip ortaokulu ve liselerine gitmek isteyen öğrenci velilerinin vazgeçirilmeye çalışıldığı, bu durumun öğrenci velileri tarafından bizzat dile getirildiği okulların ve öğretmenlerin bu konuda uyarılmasının istendiği’ bildirilmiştir. Gerekli uyarının yapılmasını rica ederim.

Sendika.Org