Mahkeme, Sinop’ta imar planlarını iptal etti: “Mevzuata ve hukuka uygun değil”

Samsun 1'inci İdare Mahkemesi, Sinop Belediyesi  tarafından hazırlanan ve Sinop Belediye Meclisi'nde kabul edilen imar planını mevzuata ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptal etti

Mahkeme, Sinop’ta imar planlarını iptal etti: “Mevzuata ve hukuka uygun değil”

Samsun Belediyesi Meclisi, 4 Eylül 2016 tarihinde 116 sayılı kararı ile 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Revizyon ve İlave uygulama İmar Planlarını onamıştı.

Samsun 1’inci İdare Mahkemesi, Sinop Çevre Dostları Derneği’nin söz konusu imar planının İmar Kanunu ile Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği kazanılmış hak kurallarına, şehircilik ilke ve esaslarına, şehrin gelecekte yaşayacak nüfusunu belirleyen nüfus projeksiyonlarına aykırı olduğu, planlardaki gösterim tekniğinin eksik gösterildiği, alt ölçekteki planlama kararlarının üst ölçekteki planlama kararlarına ve planlama alanı sınırlarına uymadığı gerekçesiyle iptal istemi ile açtığı davayı karara bağladı. DHA’nın aktardığına göre mahkeme, imar planlarını mevzuata ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Kararla birlikte yeni bir imar planı hazırlanıp onaylanıncaya kadar kentte hiçbir inşaat yapılamayacak.

“Karar Sinop halkı ve Sinop Belediyesi için büyük bir şanstır”

Mahkemenin kararını değerlendiren Sinop Çevre Dostları Derneği Başkanı Hale Oğuz, “Bu durumda şehir girişinde ve Ada Mahallesi’nde örnekleri  görülen şehir imarına kalıcı hasar veren uygulamaya devam edilmeyecektir” dedi. Oğuz, daha öncesinde imar planına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı için dava açtıklarını belirterek “[Mahkeme] talebimize cevap vermiş olsaydı imar mevzuatına ve hukuka uygun olmayan uygulamalarla şehrimiz zarar görmemiş olmayacaktı. Bugün çıkabilecek sıkıntılarla karşılaşılmayacaktı. Sinop İmar Panı’nın iptali aynı zamanda yeni bir planı yapılıp, onaylanıncaya kadar hiçbir inşa faaliyeti yapılamayacağı anlamına gelmektedir. İptal kararı Sinop halkı ve Sinop Belediyesi için büyük bir şanstır. Beyaz bir sayfa açılmıştır. Karar belediye meclisine taşınır ve yeni bir imar planı yapma kararı alınırsa hızlı ve doğru bir çalışma mağduriyetler önlenebilir” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan da Sinop’un plansız hale geldiğini ve yeni bir karar alınması gerekliliğinin ortaya çıktığını kaydederek “Belediye meclis toplantımızı gerçekleştirdik. Bu konu ile ilgili ve yeni imar planı yapılması kararı aldık. Bu kararla birlikte yeni imar planını yapmak için adım adım ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Ayhan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekleyen 1/25 binlik revizyon ile ilgili bir taleplerinin ve 3 madde üzerine kurulu itirazlarının olduğunu kaydetti ve “Bu talebin de bu süreçte yerine getirilip bu revizyon planının da gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Koruma amaçlı imar planımızın da gerçekleştirilmesi ile birlikte bu 3 planı üst üste koyarak Sinop’un bir daha tadilatına gerek kalmayacağı, sağlıklı bir imar planıyla buluşturmayı ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İstinafa başvurduk, mahkeme kararı bozsa da yeni bir imar planı lazım”

Yeni imar planı sürecinin titizlikle yapılması gerektiğinin altını çizen Ayhan, bu sürecin en az 1 yıl kadar süreceğine dikkat çekti. İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulunduklarını belirten Ayhan, “Bu itiraz neticesinde eğer Samsun 1’inci İdare Mahkemesi’nin almış olduğu karar bozulmuş olursa eski imar planımıza kavuşacağız. Mahkeme bu kararı bozsa bile biz belediye olarak Sinop’a yeni imar planı yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz yine de imar planı yapmamız için atmamız gereken adımları atacağız. Amacımız yeni imar planı tamamlanana kadar vatandaşlarımızın mağdur olmamasını sağlamak” dedi.

Sendika.Org