LGS sonrası intihar eden Yunus defnedildi: Öldüren sınav sonucu değil, AKP’nin eğitim sistemi!

Kocaeli'de LGS sonuçları nedeniyle babasıyla tartışırken binadan aşağıya atlayarak hayatını kaybeden Yunus Faruk Matur defnedildi. Kocaeli Halkevleri ve EMEP Kocaeli İl Örgütü olaya ilişkin birer açıklama yayımladı. Halkevleri ve EMEP eğitim sistemindeki eşitsizliklere dikkat çekti ve çocukları intihara sürükleyen sınav sisteminin kaldırılması gerektiğini kaydetti

LGS sonrası intihar eden Yunus defnedildi: Öldüren sınav sonucu değil, AKP’nin eğitim sistemi!

Dün, Kocaeli’nin Derince Yenikent Mahallesi’nde oturan Özel Eğitim Kurumları 8. sınıf mezunu 14 yaşındaki Yunus Faruk Matur, LGS’den istediği puanı alamaması üzerine babasıyla tartışırken aniden 6’ncı kattaki evin balkonuna koşarak aşağı atladı. Ağır yaralanan Matur için olay yerine ekipler sevk edildi. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Matur, ambulansla kaldırıldığı Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Matur’un cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından özel sektörde çalışan Eyüp Matur ile anne Ülkü Matur’a teslim edildi. 14 yaşındaki Matur, bugün Derince 17 Ağustos Deprem Şehitliği Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Olayın ardından Kocaeli Halkevleri ve EMEP Kocaeli İl Örgütü birer açıklama yayımladı.

“Yunus’un hesabını AKP’den soracağız”

Kocaeli Halkevleri, Matur’un intiharından derin bir üzüntü duyduklarını fakat yaşanan intihar olayının nedenlerinin ve sorumlularının belli olduğuna dikkat çekerek “AKP’nin paralı eğitim uygulamaları, niteliksiz eğitim ve eşitsiz bir yarış içinde sürekli değişen sınav sistemi çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğini ellerinden çalıyor, onları büyük bir gelecek kaygısıyla karşı karşıya bırakıp baskı altına alarak yaşamlarına mal oluyor” dedi.

Açıklamanın devamı şöyle:

Kimi öğrenci harç parasını ödemek için inşaatta çalışmak zorunda bırakılıyor,güvencesiz çalışma koşulları altında  hayatını kaybediyor. Türlü zorluklarla üniversite kazanıp bin bir çabayla okuyup mezun olanlar KPSS’den sonra ataması yapılmadığı için intihar ediyor. Neoliberal politikalar sonucunda çocuklarımızı bu eğitim sisteminin içinde bir kobay haline getiren, öğrencileri birer ara eleman olarak kullanmaya çalışan bu eğitim politikalarının yürütücüsü olan AKP, bu ölümlerin sorumlusudur. Bizler bu düzenin Yunus gibi gençlerimizi, çocuklarımızı aramızdan almasını istemiyoruz. Çocuklarımızın geleceğini ellerinden çalan bu sınav sistemini istemiyoruz. Eşit, parasız, bilimsel ve laik bir eğitim sistemi istiyoruz.

Yunus’un ve bu eğitim sisteminin zarar verdiği tüm gençlerimizin hesabını AKP’den soracağız, eşit parasız nitelikli eğitim mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Başta Yunus’un ailesi olmak üzere, sıra arkadaşlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

“Artık yeter çocuklarımızın geleceğini karartmayın”

EMEP Kocaeli İl Örgütü ise yaşanan bu acı olayın ne ilk ne de son olacağına dikkat çekerek “Farkında mısınız? Çocuklarımız yapboza dönüştürülmüş eğitim sisteminin kurbanı oluyor. Her yıl milyonlarca öğrenci lise ve üniversite geçiş sınavı için harıl harıl ter döküyor. Çocuklarımızın geleceği için dershanelere, temel liselere, kurslara tonla para harcıyoruz. Yetiyor mu? Yetmiyor. Yetmiyor çünkü bu sistem adil değil, parası olanla parası olmayanın, dershaneye gidenle gitmeyenin yarıştırıldığı bir sistem adil olabilir mi?” dedi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Başarısızlık sadece çocuklarımızın suçu mu? Yoksa eğitim sistemini bu hale getiren bizi yönetenlerin suçu mu? AKP Hükümeti 17 yılda 15 kez müfredat değişikliği yaptı. 4+4+4 sistemini bütün itirazlara rağmen getirirken şimdi bir çırpıda kaldırıyor. Hatırlayalım TEOG bir gecede dönemin ortasında kaldırılmıştı. Her yıl sınav sistemleri, sınavların isimleri bile değiştiriliyor. Okullarda verilen eğitimin içi boşaltılıyor. Bilimsellikten uzak, en temel bilgilerin bile verilmediği bu eğitim sisteminde çocuklarımızın at gibi yarıştırılmasına tanıklık ediyoruz. Eğitim sistemini bu hale getirenleri; kendi çocuklarını en iyi özel okullarda okutan, yurt dışında eğitimini sağlayan, bizlerin vergileriyle gemi filoları, şirket sahibi yapan bizi yönetenlerdir.

Artık yeter çocuklarımızın geleceğini karartmayın!

Sınavlar kaldırılsın, hayat çocuklarımıza kalsın!

Eğitim sistemi, müfredatlar çocuklarımızın ihtiyaçlarını gözeterek düzenlensin!

Sendika.Org