İlk görevi S-400 alımını engellemek: Satterfield, ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atandı

ABD Senatosu, Trump’ın Şubat ayında Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği David Satterfield’ın görevini onayladı. Satterfield “Türkiye S-400 alarak F-35 programındaki rolünü tehlikeye attı. Büyükelçiliğim onaylanırsa Türkiye’ye doğru stratejik seçimi yapması için bastıracağım” demişti

İlk görevi S-400 alımını engellemek: Satterfield, ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atandı

ABD Senatosu, Donald Trump’ın Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterdiği David Satterfield’a 27 Haziran’da onay verdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Büyükelçi John Bass’ın Ekim 2017’de görev süresinin sona ermesinin ardından Washington yönetimi, Ankara için isim belirlememişti. Başkan Trump, 16 Şubat’ta David Satterfield ismini Türkiye Büyükelçiliği için önermişti. Satterfield’ın Ankara’ya atanmasını ABD Senatosu’nun onayladığı bugün büyükelçilik açıklamasıyla duyuruldu.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden dün (28 Haziran) paylaşılan Twitter mesajında, “Size harika bir haberimiz var! Dün gece ABD Senatosu, Büyükelçi David Satterfield’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevini onayladı. Yakın bir gelecekte kendisini karşılamak için sabırsızlanıyoruz. Bizi izlemeye devam edin!” denildi.

S-400 çıkışı dikkat çekmişti

Büyükelçi Satterfield, Ankara’ya gelişine ABD Senatosu tarafından onay verilmesi öncesindeki prosedür gereği 11-12 Nisan’da Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda kendisine Türkiye hakkında yöneltilen soruları yanıtlamıştı.

Satterfield, Türk-Amerikan ilişkilerinde zorlu bir dönem yaşandığını belirterek özellikle Ankara’nın, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına karşı görev yapacağı yönünde mesajlar vermişti. Bu konuda Satterfield’in “Büyükelçi olarak onaylanırsam Türkiye’ye doğru stratejik seçimi yapması için bastıracağım” ifadesi dikkat çekmişti.

Satterfield ayrıca, “Türkiye Rusya’dan S-400 satın alarak F-35 programına katılımını riske atıyor. CAATSA (Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası) kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya. Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de NATO’nun 70. yıldönümü vesilesiyle yaptığı konuşmada dediği gibi, Türkiye seçimini yapmalı. Tarihin en başarılı askeri ittifakında önemli bir ortak olarak kalmak mı istiyor yoksa bu ittifakı baltalayan pervasız kararlar vererek bu ortaklığın güvenliğini tehlikeye mi atmak mı?” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org