HDP’li Taşdemir, İŞKUR’daki torpil ve kayırmacılığı Meclis gündemine taşıdı

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, İŞKUR tarafından yapılan işe alımlarda torpil ve kayırmacılığı Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Taşdemir, İŞKUR’daki torpil ve kayırmacılığı Meclis gündemine taşıdı

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, İŞKUR’daki kayırmacılığı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Taşdemir, Ağrı’nın işsizliğin en yüksek olduğu illerden biri olduğunu belirterek “Yüksek işsizliğe rağmen Ağrı merkez ve ilçelerinde İŞKUR başvurularından sonuç alınamadığı, başvuru süreçlerinin sağlıklı ve adil işlemediği ve sonuç olarak işe alımlarda torpil ve kayırmacılığın ön plana çıktığına dair ciddi iddialar hem basında yer almakta hem de tarafımıza iletilmektedir” dedi.

Taşdemir, İŞKUR tarafından 31 Mart yerel seçimleri öncesinde işe alınanların seçim bittikten sonra hemen işten çıkarıldığı yönünde şikayetlerin olduğunu da kaydetti.

Taşdemir, Çelik’e şu soruları yöneltti:

  1. 2015-2019 yılları arasında Ağrı merkez ve ilçelerinde İŞKUR’a toplam kaç iş başvurusu yapılmıştır, bunların kaçı olumlu sonuçlanmıştır?
  2. Bu alımların Ağrı merkez ve ilçelerine göre dağılımı nedir?
  3. 1 Ocak 2019 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında İŞKUR aracılığıyla herhangi bir işe yerleştirilen kişi sayısı kaçtır.
  4. 31 Mart -15 Haziran 2019 tarihleri arasında İŞKUR tarafından herhangi bir işe yerleştirilen ve iş akdi feshedilen-içten çıkarılan kişi sayısı kaçtır.
  5. 31 Mart-15 Haziran 2019 tarihleri arasında yaşanan işten çıkarmaların gerekçesi nedir?
  6. Sürekli torpil, kayırmacılık, iktidara yakın kişilerin işe alınması ve bundan dolayı yarattığı mağduriyetlerle gündeme gelen İŞKUR hakkında bakanlığınızca başlatılmış bir soruşturma var mıdır, varsa hangi aşamadadır?

Sendika.Org