HDP’li Sürücü, Göbeklitepe giriş ücretlerine yapılan zammı sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, geçtiğimiz sene 5 TL olan Göbeklitepe giriş ücretinin bu sene 35 TL'ye çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Sürücü, Göbeklitepe giriş ücretlerine yapılan zammı sordu

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan M.Ö. 12 bin yılında inşa edilen Göbeklitepe’deki tapınaklarına giriş ücretleri, “Göbeklitepe Yılı” ilan edilen 2019 yılında zamlandı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Sürücü, “Göbeklitepe Yılı”nın Şanlıurfa’ya turizm açısından avantaj yaratması beklenirken giriş ücretlerinin artırılmasının dezavantaj yarattığını belirterek “Yerli ve yabancı turistin ilgisini  çekmesine rağmen bu tapınakların girişinde alınan fahiş fiyatlardan dolayı çoğu turist Göbeklitepe’yi ziyaret edemeden geri dönmektedir. Müze girişinde alınan yüksek ücretlerden dolayı insanların Göbeklitepe’ye olan ilgisi azalmaktadır” dedi.

Durumun Şanlıurfalılar tarafından tepkiyle karşılandığını belirten Sürücü, “Başta kadınlar ve gençler olmak üzere Şanlıurfa halkı yanı başlarında olan dünya kültürünü ziyaret edememektedirler. Geçen sene 5 TL olan giriş ücretleri bu yıl 7 kat artarak 35 TL olmuştur. 5 kişilik bir ailenin giriş ücreti olarak 175 TL ödemek zorunda olmaları halkta tepkiye yol açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sürücü, Ersoy’a şu soruları yöneltti:

  1. Bakanlığınızın yerli ve yabancı turistlerin tepkisine yol açan bu ücretlendirmeden haberi var mıdır? Göbeklitepe’ye girişlerin daha uygun ücretlere tabii tutulması gerekmemekte midir?
  2. Göbeklitepe’nin girişinde alından ücretin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?
  3. Bu ücretlendirme bakanlığınızın inisiyatifi dışında mı yapılmaktadır? Bakanlığınız ücretlendirme yapılırken denetleme yapmakta mıdır?
  4. Bakanlığınız vatandaşların tepkisine yol açan bu ücretlendirme için bir çalışma yapacak mıdır?
  5. Bakanlığınız halkı teşvik etmek ve Göbeklitepe’yi tanıtmak için ne tür çalışmalar yapmaktadır?
  6. Şanlıurfa Göbeklitepe’nin gün yüzüne çıkarılmasından beri kaç yerli ve yabancı turist ziyaret etmiştir?

Sendika.Org