Haziran İsyanı’nın 6. yılında, Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı

Ankaralılar, Haziran İsyanı'nın 6. yılında Ethem Sarısülük, polis Ahmet Şahbaz tarafından vurulduğu yerde anıldı

Haziran İsyanı’nın 6. yılında, Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı

Haziran İsyanı’nın 6. yılında Ankaralılar, polis Ahmet Şahbaz tarafından vurularak katledilen Ethem Sarısülük’ü katledildiği Güvenpark’ta andı. Anma konuşmasını yapan Ataberk Mest, Ethem’in hakları ve özgürlükleri için mücadele ettiğini anımsatarak herkesi Haziran İsyanı’nda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından, Zarife Çamalan ortak basın açıklamasını okudu. Çamalan “Gezi direnişi, bedenlerini ‘birkaç ağaca’ siper edenlerin yükselttiği çığlığın tetiklediği büyük bir toplumsal isyandı. Bu isyan, yağmacı-talancı politikaların uygulayıcısı siyasi iktidarın topluma giydirmeye çalıştığı deli gömleğinin parçalanmasıydı” diyerek sözlerine başladı.

Çamalan, Haziran İsyanı’nın kitlelere başka bir dünyanın mümkün olabileceğini gösterdiğini belirterek “Gezi’de yakalanan bu soluk, oluşan bu toplumsal hafıza bugüne kadar içten içe yaşadı, fırsatını bulduğu her anda kendisini bir şekilde hissettirdi” dedi.

“Daha fazla Gezi, daha fazla Haziran ruhu, daha fazla Ethem’leşmek…”

Çamalan, Haziran İsyanı’nın ortaya çıkardığı toplumsal dinamiklerin, oluşturduğu hafızanın, inşa edilmeye çalışılan faşist rejimin dikiş tutamamasında önemli bir rol oynadığını kaydetti. Çamalan, yeni rejimin rıza üretemez hale geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Sandıkta ifade bulan temsili demokrasinin tüm yasal gerekleri hiçe sayılmış, onunla sağlanan sözüm ona meşruluk değil, açık dayatma ve zorbalık temel hareket biçimi haline gelmiştir. Gezi burjuvazi ve temsilcilerinin içinde bulundukları krizin boyutlarını gösterdiği kadar bu krizi derinleştiren özel bir dinamik olmuştur.

Şimdi bu ruhu kolektif bir mücadele programı ve birleşik mücadelenin katığı yapma zamanıdır.

Gezi direnişi yargılanmak isteniyor. Gezi direnişinde öne çıkanlara davalar açılıyor, Gezi davasında yargılanmaya çalışılanlar sadece bir kaç isim, bir kaç kişi değildir. Yargılanmaya çalışılan Gezi direnişine “Artık yeter” diyerek katılan milyonlardır. Yani bizleriz. 24-25 Haziranda Silivri’de görülecek olan Gezi davasını hepimiz sahipleniyoruz ve diyoruz ki; Gezi yargılanamaz. Tüm halkımızı 24-25 Haziranda Silivri’de görülecek olan Gezi duruşmalarını sahiplenmeye davet ediyoruz.

Devlet terörünün bizleri nefessiz bırakmayı hedeflediği; hayat pahalılığının mutfaklardaki yangını büyüttüğü; işsizlik ve yoksulluğun iliğimize oturduğu; savaş politikalarının, şovenizm ve halklar arası düşmanlığın körüklendiği; tüm bir yaşamımızın tecrit altına alınmaya çalışıldığı; tek tipleşmemizin dayatıldığı;  koşullarda; daha fazla Gezi, daha fazla Haziran ruhu ve daha fazla Ethem’leşmek dışında bir seçeneğimiz yok. Tarih bizden bunu bekliyor.

“Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek”

Çamalan’ın ardından Ethem’in katili Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı davayı takip eden avukat Kazım Bayraktar söz aldı. Bayraktar, “Adalet duruşma salonlarında değil sokaklar kazanılabilir” dedi. Tayyip Erdoğan’ın Haziran İsyanı sırasında halka şiddet uygulayan polislerle ilgili “Yedirtmeyiz” demesine rağmen, iktidarın sokak muhalefeti karşısında geri adım atmak zorunda anımsattı. Haziran İsyanı’nın sokaklardan çekilmesinin ardından davanın kaçırıldığını ve Şahbaz hakkındaki hapis cezasının 10 bin 100 TL para cezasına çevrildiğini anımsatan Bayraktar, “Bu dava bitti mi? Bu dava, Gezi hâlâ mayalanırken bitmedi. Biz bitti demeden de bu dava bitmeyecek” dedi.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de söz alarak, Haziran İsyanı’nın iktidarın yaratmaya çalıştığı korku iklimine karşı halkın cesurca başkaldırması olduğunun altını çizerek, “Gezi faşizme karşı mücadeledir, halkların kardeşliğidir” ifadelerini kullandı.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener de “AKP iktidarının ben yaptım oldusuna karşı biz de varız diyen bir başkaldırıdır” dedi. Güvener, Haziran İsyanı’nın haksızlığa, hukuksuzluğa karşı vicdanın sesi olduğunun altını çizdi.

Sendika.Org/ Ankara