Gençlik Parkı sessiz sedasız Varlık Fonu’na devredilmiş: “Cumhuriyet’e ve onun başkenti Ankara’ya ihanet”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan Gençlik Parkı'nın Varlık Fonu'na devredildiğini açıkladı. Oda, daha sonrasında yaptığı ikinci bir açıklama ile parkın Varlık Fonu'na değil Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi'ne devredildiğini duyurdu.

Gençlik Parkı sessiz sedasız Varlık Fonu’na devredilmiş: “Cumhuriyet’e ve onun başkenti Ankara’ya ihanet”

Ankara’nın tarihi parklarından biri olan Gençlik Parkı’nın 24 Aralık 2018’de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Varlık Fonu’na devredildiği ortaya çıktı. Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devri Cumhuriyet’e ve onun başkenti Ankara’ya ihanettir” dedi.

“Varlık Fonu, Cumhuriyet’in üretimden gelen gücünü kullanarak biriktirdiği tüm varlıklar tüketen müsrif bir mirasyedi yapılanmadır” diyen Candan “Varlık Fonu aracılığı ile kamusal alanlarımızı ve varlıklarımız sermayeye ve şirketlere peşkeş çekilmektedir” dedi. Candan, Gençlik Parkı’nın Varlık Fonu’na devredilmesini “ihanet” olarak niteleyerek şunları söyledi:

Cumhuriyetin kentsel planlamasında yer alan “kent parkı” kavramıyla 1935 yılında kurgulanan Gençlik Parkı hepimizin anılarının ve Cumhuriyet’in izlerinin olduğu en önemli parklardandır. İncesu deresinin taşkın alanı olan bataklık alanda planlanan Fransız Theo Leveau tarafından tasarlanan Gençlik Parkı, eğlence dinlenme kültür üçgeninin , sağlıklı bir çevre ve modern kentleşme bakış açısının ürünüdür. 27 hektar üzerinde kurulan Gençlik Parkı’nın yapımı 19 Mayıs 1943 yılında tamamlanmış ve açılışı Gençlik ve Spor Bayramı’na denk geldiği için adı Gençlik Parkı olarak koyulmuştur. Şimdi bu hepimize ait olan kamusal alanın Varlık Fonu’na devredilmesi ile, iktidar kaybedeceği bir seçimde Ankara’nın geleceğini satmaya yeltenmiştir. Bu bir ihanettir ve asla kabul edilmez.

Bu ihaneti gerçekleştirenlerin niyeti Ankara’nın geleceğini ve elini kolunu bağlamaktır, Ankara’da birçok kamusal alanımızın Varlık Fonu’na yerel seçimler öncesi devredilmesinin ne anlama geldiğini iktidar açıklasın. Yangından mal kaçırırcasına 24 Aralık 2018 yılında Varlık Fonu’na Gençlik Parkı’nı devredenler yargı önünde er geç hesap verecekler.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden düzeltme

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha sonra yeni bir açıklama yayımlarak parkın Varlık Fonu’na değil Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi’ne devredildiğini belirtti ve önceki açıklamasını düzeltti. Odanın yapmış olduğu düzeltme şöyle:

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Ankara’nın tüm varlıklarını, iktidarın şeffaf olmamasından kaynaklı çok zor bilgi alma koşullarında aldığımız bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu kapsamda Gençlik Parkı Varlık Fonu’na devredilmiş haberimizi, Gençlik Parkı Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketine devredilmiş olarak düzeltiyor ve bu vesile ile dikkatleri SUKUK (Hazine Müsetaşarlığının islami esaslara uygun kira sertifikası ihraç edebilmek için kurmuş olduğu şirket) sistemine çekiyoruz.

Sendika.Org/ Ankara