Erdoğan ve ailesi yazlık sarayı beğenmemiş: “Bazı bölümler yıkılıp yeniden yapılacak”

Marmaris’in Okluk Koyu’nda üç yıldır yapımı süren yazlık sarayın, Erdoğan ve ailesinin beğenmemesi sebebiyle bazı bölümlerinin yıkılıp yeniden yapılacağı iddia edildi. CHP’li Muharrem Erkek, 330 milyon TL harcanan yazlık saray için 30 milyon TL daha ek bütçe ayrıldığını belirtip soru önergesi hazırladı

Erdoğan ve ailesi yazlık sarayı beğenmemiş: “Bazı bölümler yıkılıp yeniden yapılacak”

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu’nda yaklaşık 3 yıldır yapımı devam eden “Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konuk Evi”nin yapımı için binlerce ağacın kesilmesi ve yapay plaj yapımı için denizin kumla doldurulması tartışmalara neden olurken, şimdi de sarayda inşaatı tamamlanan bazı bölümlerin beğenilmediği gerekçesiyle yıkılarak yeniden yapılacağı iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “yazlık saray” olarak bilinen 300 kişi konaklama, 400 kişi çalışan kapasiteli toplam 113 bin 443 metrekarelik projenin inşaatına devam edildiğini kaydetti. Erkek, milyonlarca liralık peyzaj düzenlemesinin yapıldığı inşaat dolayısıyla 50 bine yakın ağacın kesildiği ve 10 bin 966 metrekarelik kıyı dolgusu yapıldığını hatırlattı.

Yazlık sarayın bazı bölümlerinin yıkılarak yeniden yapılacağı iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye taşıyan CHP’li Erkek, yazlık sarayın inşaatı için bugüne kadar 330 milyon TL tutarında harcama yapıldığı, 2019 yılında da 30 milyon TL tutarında ödenek ayrıldığını kaydetti.

“Ne kadara mal olacak?”

Erkek, önergesinde, “Şahsıma ulaşan bir iddiaya göre Okluk Koyu’na yapılan yazlık sarayın belli bölümlerinin Cumhurbaşkanı ve ailesi tarafından beğenilmediği, buraların yıkılarak tekrar talebe göre yaptırılacağı biçimindedir. Eğer iddialar doğruysa ‘tasarruf’ sözcüğü, yalnızca yurttaşlara tavsiye anlamı taşımakta, iktidar temsilcilerini bağlamamaktadır” dedi ve yazlık saraya ilişkin bazı bölümlerin yıkılarak yeniden yapılacağı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Muharrem Erkek ayrıca, “Bu iddialar doğru ise sarayın hangi kısımları beğenilmemiştir? Bu kısımların yıkımı ve yeniden yapımı ne kadara mal olacaktır? Bunun ödeneği hangi kalemden karşılanacaktır” sorularını da yöneltti.

Sendika.Org