Davutoğlu, yeni partiyi Konya’da ilan etti: “Ya yeni bir hâl ya izmihlal!”

Ahmet Davutoğlu, uzun süredir girişiminde olduğu belirtilen yeni partisini Konya'daki iftar programında duyurdu: "Hepinizi yeni bir vizyonla yeni bir hâl ve hâllenmeye davet ediyorum. Bu yeni hâl bir milletin geleceğine hitap edebilecek olan yeni bir duruşun eseri olacaktır. Özetle Ya yeni hâl, ya izmihlal"

Tayyip Erdoğan tarafından önce başbakanlıktan azledilen ardından da AKP’nin tüm yönetsel mekanizmalarından tasfiye edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yılın başından bu yana kurma girişimlerinde olduğu ileri sürülen yeni partisini Konya’daki iftar programında duyurdu.

Konya Dostlar Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte Davutoğlu, muhasebe üzerine konuştu, “Kaybettiğimiz değerleri nasıl kazanacağız diye sormazsak bu muhasebeden alnı ak çıkamayız” dedi.

“Eğer yakınlarımızı kayırmaya başlamışsak, emaneti ehline veremez haline geliriz. Bir makama gelişin temel ölçüsü ehliyet olmadıkça bir toplumda etkin bir yönetim kurulamaz” diye devam eden Davutoğlu, siyasal ve ekonomik çıkarlar bağlamında dinin hoyratça kullanılmasının en büyük ihanet olacağını belirtti, buna asla göz yummayacaklarını ileri sürdü.

Davutoğlu, konuşmasının sonunda ise “yeni bir vizyon” vurgusu eşliğinde “yeni bir parti” ilanı yaptı:

İnsanlığın yeni bir vizyona ihtiyaç var. Bizim yeni sloganlara, üst söylemlere değil, yeni bir hâle ihtiyacımız var.

Peki nasıl bir hâl? Öyle bir hâl ki; kibrin yerini tevazuunun, öfkenin yerini muhabbetin, nefret söyleminin yerini muhabbet söyleminin, her gün değişen tavırların yerini ilkeli tutarlı tavırların, takiyenin yerini şeffaflığın aldığı yeni bir hâle ihtiyacımız var.

Bizler yeni bir hâl ile hâllendikçe biliniz ki, karşı karşıya kaldığımız problemleri birer birer çözecek güce kavuşuruz. Ama bu yeni hâli bir davranış, duruş olarak ortaya koymadıkça sadece kazanımlarımız olan özgürlüklerimizi değil temel değerlerimizi de yitirir.

Temel değerlerimizi yitirmemek için hepinizi yeni bir vizyonla yeni bir hâl ve hâllenmeye davet ediyorum. Bu yeni hâl bir milletin geleceğine hitap edebilecek olan yeni bir duruşun eseri olacaktır. Özetle Ya yeni hâl, ya izmihlal.

Sendika.Org