CHP’li Tanal’ı hedef almıştı: Turgay Güler’e tazminat cezası

Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Tahir Elçi’nin cenazesine katılması üzerinden CHP’li Mahmut Tanal’ı hedef alan sözleri nedeniyle tazminata mahkûm edildi

CHP’li Tanal’ı hedef almıştı: Turgay Güler’e tazminat cezası

2015 yılında Diyarbakır Sur’da katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesine katılan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ı hedef gösteren Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler 5 bin TL tazminata mahkûm edildi.

Ülke TV’de “En Sıradışı” adlı programı sunan Turgay Güler, 25 Ekim 2018 tarihli yayında Mahmut Tanal için “Bu arkadaşın ne vatan sevgisi var, ne millet sevgisi var, ne Atatürk sevgisi var, ne büyüklerine saygı, ne küçüklerine sevgi, bunların hiçbiri yok bu arkadaşta” ifadelerini kullanmıştı. Güler programın devamında, Tahir Elçi’nin cenazesini “terörist cenazesi” gibi sunup, Tanal’ın cenazeye katılmasına ilişkin de “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK cenazesinde ne işi var” demişti.

Tanal: “Yargı gereken cevabı verdi”

CHP’li Mahmut Tanal, bu ifadelerinden dolayı “Hukuka aykırı söylemlerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla Turgay Güler hakkında tazminat davası açmıştı. Tanal’ın talebini değerlendiren Ankara 8’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Güler’i 5 bin TL manevi tazminata mahkûm etti.

Mahkeme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tanal, kendilerini itibarsızlaştırmak için merhum Tahir Elçi’nin tabutunu “terörist cenazesi” olarak nitelendirecek kadar gözü dönenlere, CHP mensuplarına “terörist” yaftası yapıştıranlara yargının gereken cevabı verdiğini söyledi.

Sendika.Org