YSK kararında “oy çalma” yok ama Binali ısrarcı: “Çalınmasaydı daha fazla oy alacaktım”

YSK kararında AKP'nin iddia ettiği gibi oyların çalınmasına ilişkin herhangi bir değerlendirmeye yer verilmeyince, Binali Yıldırım kendisini "Biz bunu halk diliyle söylüyoruz" sözleriyle savundu, daha sonra ise oylar çalınmasaydı daha fazla oy alacağını iddia etti

YSK kararında “oy çalma” yok ama Binali ısrarcı: “Çalınmasaydı daha fazla oy alacaktım”

Binali Yıldırım, YSK’nin gerekçeli kararını açıklaması öncesinde bir yurttaşın, seçimlerin neden iptal edildiğine ilişkin sorusu üzerine “Çok basit, çaldılar” diye yanıt vermişti.

Habertürk’te canlı yayına katılan Yıldırım, kararda oy çalınmasına ilişkin herhangi bir değerlendirme veya tespit olmaması üzerine kendisini ilk önce “Biz onu halk diliyle söylüyoruz” sözleriyle savundu. Sonrasında ise “Çalınmasaydı 100-120 bin fazla alacaktım” dedi.

19 itirazdan 2 tanesi seçimin tekrarlanmasının nedeni oldu

Kararın hukukçular tarafından incelendiğini söyleyen Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Bizim zaten itirazlarımızın içinde 19 tane konu vardı. Bunların 2 tanesini bu itirazı ciddi görerek seçimin tekrarlanmasına karar verdi YSK. Bu konunun ilki sandık kurullarının yasaya uygun olarak teşkil edilmemesi. Bu tek başına yetmiyor, bu sandık kurullarında görevli başkan ve üye olabilir, o sandıkta yapılan işlemlerin seçim sonucunu değiştirecek nitelikte olup olmadığına bakılıyor. Bu iki uygunsuzluk, kanunsuzluk hali birlikte olmuşsa seçimi yenilemeye gerekçe olarak YSK karar veriyor.

“Kararda çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok”

Gerekçeli kararda oylar çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Biz bunu halk diliyle söylüyoruz. Peki bu oylar çalınmasaydı 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü? Buna bakmamız lazım.

Normal şartlarda bırakın çalındı, çalınmadı muhabbetini. Birbirine yakın.

Çalınmasaydı daha fazla olacaktı. 80 bin oy fazla almışım, ilçe belediye başkanlığından. Çalınmasaydı 100-120 bin fazla alacaktım.

Sandık kurulu başkanlarının AKP’li olduğu anlaşılan seçmenlere pusula vermediği iddiasını yineleyen Yıldırım, 31 Mart günü gün boyunca telefonla arayanların “Bize iki tane oy pusulası veriliyor, üçüncü oy pusulasını istediğimiz zaman bazıları verdi, bazılar da bitti diyor” dediğini ileri sürdü.

Yıldırım ayrıca, “Beni arayan herhalde benim oyumun sandığa gitmediğinden endişe duyan insanlar arıyor. Ben bunun önemli sayıda olduğunu düşünüyorum. Bunu destekleyen başka şeyler de var” dedi.

“Oylar çalındı” ısrarından vazgeçmedi

İBB seçiminde oyların çalındığı iddiasını yineleyen Yıldırım “CHP Antalya’da, Mersin’de, Ankara’da kazanınca demokrasi var hukuk var. İstanbul’da çalma işi, şaibe, her türlü özensizlik var. Bunu YSK ciddi bulup tekrarına karar verince hukuk yok. YSK oluyor çete” ifadelerini kullandı.

İlgili haberler:

Sendika.Org