Tutuklu gazeteciler Çetin Kurşun ve Filiz Zeyrek’e tahliye

OHAL KHK’si ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi emekçisi Çetin Kurşun ile yine OHAL KHK’si ile kapatılan JİNHA muhabiri Filiz Zeyrek, tutuklu yargılandıkları davalarda tahliye edildi

Tutuklu gazeteciler Çetin Kurşun ve Filiz Zeyrek’e tahliye

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 6 Şubat 2018’de kardeşi Sedat Kurşun ile birlikte gözaltına alındıktan sonra tutuklanan, OHAL KHK’si ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin emekçisi Çetin Kurşun, hakkında açılan davanın ikinci duruşması kapsamında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi karşısına çıktı.

Kurşun kardeşler ile avukatlarının katıldığı duruşmada savcı, Sedat Kurşun hakkında beraat isterken, Çetin Kurşun hakkında ise “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla ceza verilmesini talep etti. Mütalaaya karşı söz alan Kurşun kardeşler ise beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti de savcının mütalaası doğrultusunda Sedat Kurşun’a beraat verirken; Çetin Kurşun’u “örgüt üyeliği” iddiasından beraat ettirdi, “örgüt propagandası yapmak” iddiasından ise 3 yıl hapis cezası verdi.

Kurşun, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Adana’da YPG’li Şemdin Eye’nin taziyesini haberleştirdiği için 22 Şubat 2019’da tutuklanan, OHAL KHK’si ile kapatılan JİNHA’nın muhabiri Filiz Zeyrek de Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katıldı.

Aynı dava kapsamında taziyeye katılanlar beraatlarını isterken, Zeyrek de gazeteci kimliğiyle haber yaptığını söyleyip “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarını reddetti.

Mahkeme heyeti de Zeyrek’in tahliyesine hükmetti ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için davayı 24 Eylül’e erteledi.

Sendika.Org