İtalyan liman işçileri Yemen’e silah taşıyan Suudi gemisine yükleme yapmadı

İtalya’da liman işçileri, Yemen’deki savaşı protesto etmek için silah taşıyan bir Suudi Arabistan gemisine elektrik jeneratörleri yüklemeyi reddetti

İtalyan liman işçileri Yemen’e silah taşıyan Suudi gemisine yükleme yapmadı

İtalyan sendikaları, Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırılarını protesto etmek için Avrupa’dan silah taşıyan bir Suudi gemisine yükleme yapmayı reddetti.

Bu ayın başında Belçika’nın Anvers kentinden silah yüklenip Yemen’e doğru yola çıkarılan Suudilere ait Bahri-Yanbu gemisinin Fransız Le Havre limanından daha fazla malzeme alması engellenmişti.

Suudi gemisi buradan İtalya’nın liman kenti Cenova’ya geldi. Geminin son durağı ise Suudi Arabistan’ın Cidde kenti.

Reuters’in haberine göre, Cenova’daki sendikalar geminin İtalya’da yasaklanmasına çalıştılar, ancak gemi 20 Mayıs sabah saatlerinde limana demirledi. Gemi rıhtımda protestocular tarafından karşılandı.

Yemen’e silah taşıma işinin Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmalarına aykırı olduğunu vurgulayan göstericiler, “Savaşa hayır” ve “Limanlar insanlara açık, silahlara kapalı” yazılı bez afişler açtı.

“Yemen’deki suça ortak olmayacağız”

İtalyan işçiler de Cenevre limanına yanaşan gemiye yapılacak yüklemeye karşı greve gitti.

Sendikalı işçiler, sivil kullanım için kaydedilmiş olmasına rağmen iki jeneratörü gemiye yüklemeyi reddetti. Gerekçe olarak da bu jeneratörlerin Yemen savaşı için kullanılabileceğini belirttiler.

Sendika liderleri ise “Yemen’deki suça ortak olmayacağız” dedi. Liman yetkilileri, jeneratörlerin rıhtımda engellendiğini doğruladı, ancak kritik olmayan malların gemiye yükleneceğini söyledi.

Sendika.Org